Wpis z mikrobloga

Pompy ciepła: dofinansowanie 21000zł w nowo budowanym domu. Czy pompa ciepła się opłaca? Moje ciepło i pozostałe dotacje.
https://www.youtube.com/watch?v=qDgg0yz4XBY

Drożejące paliwa sprawiają że temat ogrzewania naszych domów jest obecnie na ustach nie tylko posiadaczy prywatnych domów. Oliwy o ognia dolewają różne zakazy dotyczące stosowanych opałów oraz kotłów. Więcej o wszelkich obecnych i przyszłych zakazach mówię w filmie "zabronią ci tym ogrzewać". Smaczku całości dodają różnej wielkości dopłaty i ulgi podatkowe.
Najszybciej zyskującym popularność źródłem ciepła w Polsce są pompy ciepła. Już w 2020r sprzedaż pomp ciepła była większa niż kotłów węglowych. Dziś powiem wam co stoi za sukcesem pomp ciepła, na jakie dotacje można liczyć w nowobudowanych domach , ile dostaniesz modernizując starą kotłownię, jak działa pompa ciepła i komu się ona opłaci, a komu nie. Dowiemy się jak działa pompa ciepła i na co patrzeć przy wyborze.
Oglądaj do końca aby nie dokonać złego wyboru.

Ja widać wiele czynników już teraz przemawia za pompą ciepła. Niskie koszty ogrzewania ustępujące praktycznie tylko ogrzewaniu na drewno, wygoda na równi z drogim ogrzewanie elektrycznym, bezpieczeństwo, możliwość produkcji energii z własnej fotowoltaiki, brak potrzeby wydzielenia pomieszczenia na opał, oraz spore dotacje nawet dla nowobudowanych domów. A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jak ogrzewacie domy i na co zamierzacie wymienić stare ogrzewanie
#telchina #fotowoltaika #ogrzewanie #polska #budujzwykopem #budownictwo
telchina - Pompy ciepła: dofinansowanie 21000zł w nowo budowanym domu. Czy pompa ciep...

źródło: comment_1645348463ZFvzPv0WhYj2ipTsNJ4gx7.jpg

Pobierz
  • 61
@telchina: Boom na pompy ciepła i bezkrytyczne przyjmowanie ich jako najlepszych rozwiązań w każdej sytuacji i do każdego domu mnie przeraża.
Wiadomo, że ceny prądu muszą zostać w końcu uwolnione. Cholera wie do jakich kwot za 1 kWh poszybują. Aktualny boom na PC i promowanie ich na każdym kroku wygląda trochę jak z panelami fotowoltaicznymi, szybko, zróbmy to, zanim dotrze do nas, że to bez sensu.
Mając w perspektywie duże podwyżki
@Mateos2: Przeraża mnie fakt, że ludzie uzależniają się coraz bardziej od prądu (jak wcześniej od gazu) nie szukając nawet innych rozwiązań i bezmyślnie wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych na pompę ciepła, żeby zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.
@bb89: Uniezależnić się praktycznie nie da, ale zmniejszyć zależność od prądu można bardzo łatwo - np nie wybierając go jako głównego źródła ciepła albo chociaż zostawiając sobie możliwość późniejszej zmiany . A ludzie stawiają masowo domy bez kominów, bo przecież pompa ciepła ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bb89: A i panele fv są fajne ale przemyślane i w wersji offgrid, nie jak zdecydowana większość - ile fabryka dała i ile tylko na dach wejdzie, bo przecież elektrownia odda tą energię w zimę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robertx: może i fajne offgrid ale nie sprawdza się w normalnym domie całorocznym, jedyna alternatywę jaka widzę to nic nie robienie i płacenie wyższych rachunków bez żadnej dywersyfikacji ¯_(ツ)_/¯
Jak pracujesz to prawie nic się nie należy, firma niezarejestrowana gość robi dachy kasa aż się przelewa dofinansowanie 90%... chory kraj
Przeraża mnie fakt, że ludzie uzależniają się coraz bardziej od prądu (jak wcześniej od gazu) nie szukając nawet innych rozwiązań i bezmyślnie wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych na pompę ciepła, żeby zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.


@robertx: W zasadzie jedyna alternatywa do pompy ciepła w dłuższej perspektywie to jest drewno - czy to w kawałkach, czy pellet. W obu wypadkach instalacja do jego spalania nie jest jakoś znacząco tańsza od pompy ciepła (komin
Na wypadek jakiegoś kataklizmu można ewentualnie pomyśleć o postawieniu awaryjnego komina i tyle.


@michcio: O to mi chodzi przede wszystkim. Ucinanie 3-4k na budowie komina bo każdy grosz się liczy ale pompa ciepła za 40 czy więcej tysięcy to jak najbardziej, jeszcze jak ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja rozumiem ludzi, że chcą wydać pieniądze i mieć późnej tanie ogrzewanie. Niestety w przypadku pompy ciepła to prędzej czy
muszą zostać w końcu uwolnione.


@robertx: dla gospodarstw domowych nigdy to nie nastąpi. To by rozniosło każdy rząd.
Pamiętasz Teksas z zeszłego roku?
@John_archer: jeszcze o tym nie wie. Wokół Warszawy zakaz od przyszłego roku, jak dziś w radiu słyszałem. Myk i 3,5-4 miliony ludzi nie może palić węglem.
@Silikon: Ale też trzeba brać pod uwagę e żywotność pomp ciepłą jest długa. Dobrze dobrana powinna pracować 20-30 lat. Kotły średnio maja o połowę krótszą żywotność.