Wpis z mikrobloga

  • 9
718 + 1 = 719

Tytuł: Ciemny las
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: 8/10
ISBN: 9788380628427
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Forma książki: e-book
Drugi tom trylogii "Wspomnienie o przeszłości Ziemi". Tak jak poprzednio podzielę recenzję na trzy części.

1. Mija kilka lat od wydarzeń z poprzedniej części. Ludzkość nie zamierza się poddać. Zamierza zebrać wszystkie siły i stawia wszystko na jedną, a raczej na cztery karty - tworzy Program "Wpatrujących się w ścianę" który ma na celu obronić Ziemię przed inwazją. Ludzkość odkrywa, że mimo ogromnej różnicy rozwoju, ma niesamowitą przewagę nad oponentem - całkowicie odmienny sposób myślenia.
Choć to szaleństwo,
Lecz jest w nim metoda.

2. W tej części wydarzenia są skupione wokół Luo Ji - astronoma i twórcy podwalin pod naukę zwaną socjologią kosmiczną. Niestety, znowu narracja kuleje, a wykreowani bohaterowie są nijacy. Mimo to nieprzewidywalność wydarzeń związanych z Programem przyćmiewa braki. Można się kilka razy zaskoczyć jak niektóre pomysły ze sobą współgrają. Rozwój cywilizacji otwiera nowe możliwości, więc sporo mamy też nowych technologii z różnych dziedzin, dlatego niekiedy warto sprawdzić znaczenie niektórych pojęć w internecie. Książka stosunkowo wolno się wszystko rozkręca, ale z czasem jest coraz lepiej. Samo zakończenie dość nieprzewidywalne - przez moment wydawało mi się nawet, że zamiast drugiego tomu przeczytałem przypadkowo trzeci.

3. W tej części możliwe są spojlery.
Lekko męczy mnie przedstawienie ludzkości jako kolektywu. Niektóre opisy są gargantuiczne i zupełnie niepotrzebne. Zaskakuje mnie nierówność tej książki, bo mamy w niej ciekawe i wielopoziomowe intrygi związane z Programem, a z drugiej strony mamy wiele niepotrzebnie wprowadzonych wątków i postaci które nic nie wnoszą. Dlaczego pięknie zbudowany mistycyzm związany z miłosnym marzeniem budowany przez połowę książki Luo Ji znika w dziwnych okolicznościach, co do jego życia i do losów ludzkości wniosła Zhuang Yan, dlaczego Luo Ji zapomina o tym co jeszcze niedawno było dla niego najważniejsze? Na te pytania nigdy się poznamy odpowiedzi. Niektóre wydarzenia też wydają się nie mieć wpływu na postrzeganie sytuacji zarówno wśród ludzi jak i Trisolarian. Chociaż być może tutaj na siłę się czepiam. Mimo to nieszablonowe podejście i przedstawienie Wszechświata który jest Ciemnym Lasem pełnym drapieżników zasługuje na szacunek.

#bookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
spinel - 718 + 1 = 719

Tytuł: Ciemny las
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science ...

źródło: comment_1645290498V4643S4kk4kFgn4P3FSLRr.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★★ (9.2 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 672
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-14 - Użytkownik nilfheimsan ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-12-30 - Użytkownik ialath ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis