Wpis z mikrobloga

Jak skorzystać na "polskim ładzie" jako programista? Czy "historyczna obniżka podatków" dotyczy także tej wyjątkowo dobrze zarabiającej grupy specjalistów? Otóż okazuje się, że tak ( ͡° ͜ʖ ͡°) A odpowiedzią jest ryczałt.
Nowy ład uniemożliwił co prawda odliczanie składki zdrowotnej od podatku, ale równocześnie obniżył PIT dla programistów z 15 do 12%. Wystarczy policzyć więc kiedy ta różnica wyjdzie nam na plus, tj. kiedy korzyść z niższego o 3 p.p. PITu będzie większa niż nowa składka zdrowotna. Do tej pory płaciliśmy jej finalnie (po odliczeniu od podatku) około 77 zł, teraz będzie to ~1007 zł, czyli prawie 2 bombelki zł miesięcznie więcej.
Z prostej proporcji wyliczamy, że
3% - 930 zł
100% - x zł
x = 100% * 930 zł / 3% = 31000 zł
Czyli przy kwocie 31k PLN miesięcznie nie tracimy już nic na nowym systemie podatkowym, a każda kolejna zarobiona złotówka jest mniej opodatkowana! Co za tym idzie, osiągając przychody rzędu 40k PLN miesięcznie zaoszczędzimy od tego roku ponad 1300 złotych. Polskich nowych, ładnych. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Proste? Proste. Jest co prawda jeszcze jeden istotny przedział opłacalności pomiędzy 220 a 300k rocznie (OSTROŻNIE!), ale złotówka więcej i dopłacacie 5.4k składki zdrowotnej xD Więc bezpieczniej jest wystawić faktury na co najmniej te 372k w ciągu roku.
Owszem, na ryczałcie nie odliczymy sobie od przychodu całych zakupów firmowych, ale VAT od nich już tak.

PS: Jeszcze tylko do poniedziałku możecie zmienić formę opodatkowania na ten rok.

Mój tag do obserwowania / czarnolistowania: #milionprzed30
#programista #programista15k #programista30k #podatki #nowylad #polskilad #finanse #oszczedzanie #dg #dzialalnoscgospodarcza #polska
  • 9
  • Odpowiedz
@TatoAktywny: Każdy chce dla siebie jak najlepiej, to samorządy powinny mieć pretensje do rządu za to co robi, tak by najwiecej hajsu dla nich trafiło.

To nie jest przypadek że obecnie dla jednego z najbogatszych sektorów ryczałt został obniżony.
  • Odpowiedz
@thewickerman88: jakiego znowu patriotyzmu? Patriotyzm to wymysł idiotów, którzy aby się dowartościować muszą opierać się na jakiejś wymyślonej grupie.

Ja po prostu jestem pragmatykiem i wole mieszkać w czystym mieście, jeździć normalnymi drogami czy też korzystać z fajnej infrastruktury miasta. I za to jestem skłonny płacić.

A jeśli ktoś woli żyć w mieście, które jest skazane na łaskę pana z Żoliborza. To cóż więcej mogę powiedzieć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bb89: składka zdrowotna wzrasta skokowo z 550 zł miesięcznie do 1007 zł w momencie przekroczenia progu 300k PLN rocznie. Kolejny próg opłacalności to 31k*12=372k rocznie.
  • Odpowiedz