Wpis z mikrobloga

Możecie polecić jakąś dobrą stacje lutowniczą, najlepiej dostępną w Polsce (tj. taką na którą nie będę czekał miesiąc)?
Mam dość "męki" z Yihua, a ostatnio dużo lutuję.
Nie wiem czy lepiej brać jakiegoś klona Hakko na groty t12/t15 czy może coś JBC na groty t210 czy t245?
Chętnie się dowiem od osób bardziej doświadczonych co wybrać. Budżet do 1000zł. Jedyne na czym mi zależy to moc min. 70W i żeby dało się dobrać do niej oryginalny grot typ minifala od hakko lub jbc.
Drugie pytanie poboczne, gdzie kupujecie oryginalne groty od hakko? (TME nie posiada).
Z góry dzięki!

#lutowanie #lutownica #elektronika #elektronikadiy #warsztat
  • 15
@sok_z_buraka: a jaki model Yihuy masz i czemu się z nią męczysz? Zapewne masz w niej groty typu 900M. Nie są czasem za luźne?

Średnica grzałki pewnie jest poniżej 4 mm, a ja spotkałem się z różnymi grotami niby tego samego typu:
- ze średnicą wew 4,0 mm
- ze średnicą wew 4,5 mm
- a nawet ze średnicą wew 4,7 mm (najtańsze no name'y)

Chyba nie muszę dopowiadać którymi się
a jaki model Yihuy masz i czemu się z nią męczysz?


@marcho87: 937D+ czy jakos tak. A mecze sie glownie dlatego, ze groty nie trzymaja temperatury, dlugo sie nagrzewa i w ogole kupno grotow to loteria, czasami sa tanie i dobre, a czasami drogie i do niczego. Juz sie przez to wyleczylem z tych super tanich stacji na dziewiecsetki. Ani to dobrze nie wyglada, ani dobrze nie pracuje.
@sok_z_buraka: ja mam aoyue 937 (jeszcze z płaskim panelem) z gałką, kupiona daaaawno za 160zł}
zawsze nią lutuję i nie narzekałem, no chyba że faktycznie było dużo masy, ale to każda "słaba" stacja będzie tak miała.
A może po prostu nie narzekam, bo nie wiem jak innymi się pracuje?
Ja polecam KSGER T12 na STM32, tylko nie z tą kolbą z nakrętką bo nie da się wymieniać grotu na gorąco.

Ktoś sprzedaje na allegro lokalnie nówki.
@sok_z_buraka: nie oglądałem akurat tego modelu, ale według internetów ma grzałkę ceramiczną zapewne o średnicy około 3,9 mm. Wszystkie groty o większej średnicy wewnętrznej niż 4,0 - 4,2 mm będą słabo utrzymywać ciepło w trakcie lutowania dużego elementu ze względu na sporą rezystancję powietrzną pomiędzy grotem a grzałką (funkcja utrzymania temperatury grotu jest mocno opóźniona, ponieważ odbiór ciepła z grzałki jest opóźniony właśnie o rezystancję powietrzną).
@sok_z_buraka: Tej stacji nie używałem ale lutowałem oryginalną JBC i jest sztos, a stacja z linku który podałeś ma potencjał więc myślę, że będzie dobrze.
Jak dostaniesz i poużywasz trochę to daj znać jak się spisuje.