Wpis z mikrobloga

Hej, pytanie do znawców i osób, które miały już okazję osobiście przechodzić budowlane etapy administracyjne. Mam możliwość nabycia drogą kupna działki o wielkości 30a, która obecnie jest użytkiem rolnym, natomiast w mpzp w całości mieści się na terenach RM (zabudowa zagrodowa). Tutaj pojawiają się pytania:

- Czy nie mając statusu rolnika mogę działkę w całości wyłączyć z produkcji rolnej i zbudować na niej dom?
- Czy jeżeli mpzp wskazuje minimalną wielkość działki na tym terenie na 15a to mogę tę działkę podzielić na dwie równe działki z możliwością budowy? (obie miałyby dostęp do drogi wewnętrznej i odpowiedniej szerokości front)
Dzięki za odpowiedź!

#geodezja #prawobudowlane #pytanie #prawo #budownictwo #kiciochpyta
Pobierz Meksykanin11 - Hej, pytanie do znawców i osób, które miały już okazję osobiście przec...
źródło: comment_1645185553vE0SoZoVhtCBCtGOEu3YS6.jpg
  • 11
@Meksykanin11: Wyłączenie z produkcji robi zwykle architekt podczas przygotowywania dokumentacji do budowy domu, wyłącza z produkcji obszar, w którym nie będzie się prowadziło produkcji rolnej (jak sama nazwa wskazuje). Jak chciałbyś cokolwiek robić z budową zwykłych domów jako nierolnik to pierwszy krok to zmiana planu.
@Meksykanin11: bez kombinowania z przenoszeniem pozwolenia po zakupie działki, to nic tam nie wybudujesz. Zgodnie z przepisami, trzeba taki teren przeznaczyć na cele nierolne, do czego wymagana jest zmiana MPZP.
Skąd w takim razie się wziął szpaler domów jednorodzinnych ulicę dalej na terenie, który też jest zagrodowy? Jest tam pełno domów, żaden nie ma zabudowań gospodarskich. To wszyscy niby rolnicy?
Pewnie w planie jest zabudowa zagrodowa z dopuszczeniem jednorodzinnej. A czy ten szpaler budynkow ma tez postawione jakies male budynki gospodarcze ? Bo czasem tak gminy obchodza zabudowe zagrodowa. Co powiat to inny obyczaj. Najlepiej idz do wydzialu architektury i zapytaj, albo skontaktuj sie z jakims lokalnym projektantem lub geodetą, na pewno są zorientowani w terenie.
@Meksykanin11: > - Czy nie mając statusu rolnika mogę działkę w całości wyłączyć z produkcji rolnej i zbudować na niej dom?

- Czy jeżeli mpzp wskazuje minimalną wielkość działki na tym terenie na 15a to mogę tę działkę podzielić na dwie równe działki z możliwością budowy? (obie miałyby dostęp do drogi wewnętrznej i odpowiedniej szerokości front)

Dzięki za odpowiedź!


2. niby ta, ale podatkowo nie opłacalne, lepiej 0.3ara i użytek Br