Wpis z mikrobloga

Dobra, o matulu będzie rozliczenie #xtb na moim kalkulatorze, nie musi mi o tym pisał pół mirko xD
Dostałem już jeden plik (na info@kalkulatorgieldowy.pl) "transakcjegieldzagranicznych_2021.xlsx", w tym pliku jest już wystarczająca informacja do wypełnienia PIT-38 w podsumowaniu kolumn:
- Koszt uzyskania przychodu w PLN
- Przychód w PLN

Brakuje tam jednak do pełnego rozliczenia danych do PIT/ZG

Przy okazji jest taki mały smaczek w tym podsumowaniu:

Przychody w walutach obcych należy przeliczyć na PLN po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W przypadku sprzedaży prawa poboru przychód powstaje w dniu otrzymania przez inwestora wynagrodzenia za sprzedaż tego prawa (T), natomiast w przypadku sprzedaży akcji przychód powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na nabywcę (T+2). Mając na uwadze, że moment powstania przychodu w obu wymienionych transakcjach ustalany jest inaczej, również inaczej ustalany jest kurs walutowy w przypadku gdy inwestor otrzymał wynagrodzenie za sprzedaż praw poboru (kurs z dnia T-1), a inaczej w przypadku gdy uzyskał przychód z tytułu sprzedaży akcji (kurs z dnia T+1).


Tutaj ładniej jest ujęte to dlaczego właśnie w mojej aplikacji wyliczana jest data przeniesienia własności (zaksięgowania w aplikacji) a nie brany jest po prostu kurs daty transakcji.
#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki
  • 17
  • Odpowiedz
@susuke15: jasne, podeślij proszę na info@kalkulatorgieldowy.pl ten plik, który nazywa się chyba "transakcjegieldzagranicznych_2021.xlsx". Im więcej przypadków testowych tym lepiej choć wydaje mi się, że w ich przypadku to będzie szybki strzał :)
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: Czy ten smaczek z podsumowania ma zastosowanie niezależnie od brokera, czy tylko xtb jest specjalny pod tym względem, a dla każdego innego brokera liczy się to biorąc po prostu kurs USD dla T-1, gdzie T to dzień sprzedaży akcji?
  • Odpowiedz
@susuke15: Nie, załącznik PIT/ZG jest tylko dla dochodu (zysku) w danym kraju. Tak, kursy NBP są zaciągane bezpośrednio od nich i zgodnie ze sztuką wybierane są daty, z których brane są kursy :) apka jest konsultowana z US i doradcą podatkowym.
  • Odpowiedz
@kalkulatorgieldowy: tylko u Ciebie z tego co widze liczy T+2-1 i dla kupna i dla sprzedaży, a w rozliczeniu xtb T+2-1 maja dla sprzedaży, a dla kupna zwykle T-1, także coś nie halo te ich wyliczenia. Albo dla sprzedaży w piątek wzięli mi kurs z piątku, a u Ciebie w kalkulatorze bierze z poniedziałku…
  • Odpowiedz