Wpis z mikrobloga

  • 9
678 + 1 = 679

Tytuł: Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów
Autor: Peter Seibel
Gatunek: informatyka, matematyka
Ocena: ★★★
ISBN: 978-83-246-2755-4
Do sięgnięcia po „Sztukę kodowania” skłoniła mnie jej struktura, czyli kilkanaście krótkich (po 20-30 stron) wywiadów z wpływowymi programistami. Po zakończeniu lektury mam jednak wrażenie, że to właśnie ta struktura była powodem jej problemów. Praktycznie każdy wywiad jest skonstruowany w ten sam sposób: 1/3 to pytania o rozwój kariery (szkoła, studia, pierwsza praca), 1/3 to pytania o to, z czego dana osoba jest znana (rozwinęła coś, napisała coś, pracowała gdzieś) i w końcu 1/3 to taki zestaw pytań „różnych”, np. czy lubią programowanie piśmienne proponowane przez Knutha albo jak debugują programy. Jak czyta się któryś taki rozdział z kolei, to towarzyszy temu uczucie deja vu, gdyż nawet odpowiedzi są podobne, bo „kiedyś to nie było informatyki na studiach, więc się matematykę studiowało, a w szkole to w ogóle był jeden komputer ukryty głęboko w lochach i się tam cały dzień spędzało”. Jeśli chcecie poczytać „jak to kiedyś było”, to ta pozycja tego dostarcza i właściwie głównie tego, bo rozmówcy z rozrzewnieniem odnoszą się do czasów gdy pracowali z asemblerem, Fortranem czy Lispem, a prawie nic nie mówią o tym jak pracują obecnie (książka napisana w 2009 roku). Według mnie najciekawsze, a przy tym i najnowsze z tego wszystkiego są kulisy powstawania języków Java oraz JavaScript, gdzie bardzo często o kierunku rozwoju decydowało „widzimisię” autora. Brendan Eich (obecnie współtwórca przeglądarki Brave) twierdzi, że ze strony zarządu NetScape’a wywierana była presja, żeby JavaScript był podobny do Javy, jednak nie stało się to głównie ze względu na to, że Eich nie jest zwolennikiem programowania obiektowego. Joshua Bloch wprost mówi, że niektóre elementy dodał do Javy na skutek swojej intuicji, jak pętlę for-each.

Główny profil rozmówcy to „starszy mężczyzna” (jest jeden wywiad z kobietą), jednak pod względem charakterów mamy większy rozstrzał. Jest kilku „starców krzyczących na chmury”, dla których „jest za duży wybór, bo kiedyś to był tylko Fortran i było dobrze”, ale większość rozmówców podchodzi do kwestii swojego przeterminowania bardziej personalnie. Zróżnicowanie rozmówców lepiej jest widoczne w przypadku pytania o to, za kogo dana osoba się uważa, jeśli ma do dyspozycji cztery opcje: naukowca, inżyniera, artysty i rzemieślnika, bo na przestrzeni całej książki padają niemal wszystkie możliwe kombinacje tych słów.

Chyba nie ma kogoś, komu mógłbym z czystym sumieniem polecić tę książkę. Jeśli ktoś jest zainteresowany historią informatyki, to może się do niej przymierzyć, ale nie obiecywałbym sobie zbyt wiele, bo zamiast technologii roztrząsane są życiorysy programistów. Po tej pozycji obiecywałem sobie czegoś więcej, ale się zawiodłem, więc jeszcze obniżę przez to moją ocenę końcową.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #readdev #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem #informatykabookmeter #matematykabookmeter
nightmaar - 678 + 1 = 679

Tytuł: Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów
Aut...

źródło: comment_1645014292QUahwXvKZHPHzPsBFOyxjW.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★ (3.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-03-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: poradniki i albumy
Liczba stron książki: 408

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemó... - najnowsza recenzja usera Wypoks ★★★★ (7.0 / 10) - Wpis
  • Odpowiedz
@nightmaar: zła passa trwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) od ostatniego 7/10+ minęło 8 miesięcy, ale ktoś musi przemęczyć bym ją mógł takie bezwartościowe książki że spokojem pominąć :D
  • Odpowiedz
@nightmaar: Myślę że główny problem polskiej wersji jest to, że tytuł został przetłumaczony niewłaściwie, co sugeruje że książka jest o czymś innym niż faktycznie jest (jeśli ktoś nie przeczyta podtytułów). Oryginalny tytuł tej książki to "Coders at work" czyli dosłownie "Programiści w pracy" - znacznie lepiej oddaje faktyczną zawartość. To książka bardziej o programistach niż o programowaniu. Jak ktoś szuka praktycznych porad jak programować, to raczej powinien popatrzeć na pozycje takie
  • Odpowiedz