Wpis z mikrobloga

#kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

13 Lutego A.D. 2022
Niedziela Siedemdziesiątnicy

Ewangelia (Mt 20, 1-16)
Onego czasu rzekł Jezus uczniom swoim tę przypowieść: Podobne jest Królestwo Niebieskie gospodarzowi, który wyszedł bardzo rano najmować robotników do winnicy swojej. A uczyniwszy z robotnikami umowę po denarze za dzień, posłał ich do winnicy swojej. I wyszedłszy około godziny trzeciej, ujrzał innych stojących na rynku bezczynnie. I rzekł im: «Idźcie i wy do winnicy mojej, a co będzie sprawiedliwe, dam wam». A oni poszli. I znowu wyszedł około szóstej i dziewiątej godziny, i uczynił podobnie. Wyszedł jeszcze około jedenastej i znalazł innych stojących i powiedział im: «Czemu tu stoicie próżnując dzień cały?» Mówią mu: «Bo nas nikt nie najął». Rzekł im: «Idźcie i wy do winnicy mojej». A gdy nadszedł wieczór, rzekł pan winnicy rządcy swemu: «Zwołaj robotników i daj im zapłatę, począwszy od ostatnich, aż do pierwszych». Gdy tedy przyszli, którzy około godziny jedenastej przybyli, otrzymali po denarze. A gdy przyszli także pierwsi, mniemali, że więcej otrzymają, ale i oni otrzymali po denarze. A wziąwszy szemrali przeciw gospodarzowi mówiąc: «Ci ostatni tylko jedną godzine pracowali, a uczyniłeś ich równymi nam, którzyśmy znosili ciężar dnia i upału». A on odpowiadając jednemu z nich rzekł: «Przyjacielu, nie wyrządzam ci krzywdy. Czyżeś się ze mną nie umówił za denara? Weźmij co twoje, a idź; chcę wszakże i temu ostatniemu dać jako i tobie. Czyliż mi nie wolno uczynić co chcę? I czyż złym patrzysz okiem na to, żem ja dobry?» Tak ci ostatni bedą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi. Bo wielu jest wezwanych, ale mało wybranych.

Christian Wilhelm Ernst DietrichPrzypowieść o robotnikach w winnicy
olej na płótnie, ok. 1752
Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska
Pobierz BenedictusNursinus - #kalendarzliturgiczny #wiara #kosciol #katolicyzm

13 Lutego A...
źródło: comment_1644746661hWYzm9EhoIck2yXF25zr84.jpg
  • 4
@Benedictus_Nursinus: Wiem, jaka jest umowa oraz intencja przypowieści. Ale czy sprawiedliwa? Raczej zdecydowanie nie. Tak więc czy brak sprawiedliwości powinien być przykładem. Raczej też nie. Ale „nie będę rzucał pierwszy kamieniem” ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) sorry, nie chce mi się klepać w obrębie dysput a la świadkowie jehowy. Nie moja działka. Miłego
Nadal uważam, że ta umowa jest sprawiedliwa. Jeśli coś można jej zarzucić to chyba bardziej to, że jest nierówna, skoro wszystkich wynagradza jednakowo mimo różnic w godzinach pracy. Ale dzięki za odpowiedź. Miłej niedzieli :)