Wpis z mikrobloga

I jak to wytłumaczysz dziecku? napisz sobie cyfry od 0 do 9 i policz od góry i od dołu?

matematyki się powinno uczyć przez tłumaczenie skąd są jakieś zależności a nie na pamięć, w tym przypadku mnożenie przez 9 można policzyć przez mnożenie przez dziesieć minus liczba którą mnożymy czyli:

6 * 9 = 6 * 10 - 6 = 60 - 6 = 54
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 55
@Grajox3: to jest jedna z tych ciekawostek które zajebiście wyglądają na filmiku w stylu "5min" a potem się okazuje że są kompletnie nieprzydatne bo mnożenie liczb jednocyfrowych przez 9 to jakiś śmieszny % działań które musisz umieć wykonać
  • Odpowiedz
@Grajox3: u mnie od dzieciaka było trochę inaczej. Ja sobie zawsze mnosylem dana cyfrę razy dziesięć (czyli defacto dopisujesz zero), a następnie odejmowalem ta cyfrę. Czyli dla przykładu:
8 x 10 = 80
80 - 8 = 72
Dla mnie tak było najprościej i przede wszystkim łatwo w pamięci
  • Odpowiedz
@Grajox3: to uważaj teraz, spójrz na swoje dłonie i opuść jeden palec od lewej w zależności od liczy przez którą chcesz mnożyć liczbę 9. Teraz palce po lewej od odpuszczonego palca to cyfra dziesiątek, a po prawej to cyfra jedności

Np. przy 4x9 opuszczasz 4 palec od lewej, czyli wskazujący lewej ręki, masz 3 palce po lewej stronie i 6 po prawej, czyli liczbę 36
  • Odpowiedz
@mcnight95: ale ludzie to nie komputery i uczą się po prostu na pamięć - jeżeli nie tabel, to schematów postępowania.

Jedni wolą wizualizować, innym udaje się wyćwiczyć pamięć przestrzenną, inni przyrównują, inni jeszcze coś.

Zasada jest prosta: im ktoś zapamięta coś przez większą liczbę skojarzeń podmiotowego zagadnienia, tym lepiej to utrwali i szybciej będzie umieć to przytaczać z
  • Odpowiedz