Wpis z mikrobloga

Czy da się zrobić #espresso ekspresem automatycznym? Mam takiego AEG CF400, który jest Jurą z logiem AEG. Kawy wychodzą lepsze i gorsze. Jednak nie ma sensu kupować kaw z porządnych palarni bo lecą z niego jak siki. Nawet przy najdrobniejszym mieleniu kawa robi się w kilkanaście sekund.
Są jakieś patenty na takie ekspresy czy muszę przerobić młynek żeby pokrętło nie miało blokady?

Do pracy kupiłem sobie Sage/Breville Barista Express i espresso mam względnie ogarnięte. Wyśmienity smak i aromat. Chciałbym domowym ekspresem chociaż trochę zbliżyć się do prawdziwego espresso.
#kawa #gotujzwykopem
fotograf_warszawiak - Czy da się zrobić #espresso ekspresem automatycznym? Mam takieg...

źródło: comment_1644307977xwRbMu13pk0H8rbyLMpMsi.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@fotograf_warszawiak: krótka odpowiedź: Nie. Ekspres nie zrobi ci takiego espresso jakie wyjdzie ci po zmieleniu porządnym młynkiem i z ekspresu kolbowego. Może być lepsza, gorsza ale nie spodziewaj się 40ml czarnego złota nawet z najdroższego ekspresu automatycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@fotograf_warszawiak: mam melitte caffeo ci i też walczyłem z tym czasem robienia espresso. Cały czas wychodziło expresso. Udało się w miarę dojść ustawiając najmocniejszą kawę (4 ziarenka) i drobne mielenie, ale w pewnym momencie zauważyłem że ekspres się mega siłuje żeby przepuścić wodę przez kawę. No i samo espresso było takie jakbym chciał wywołać zawał serca. Odpuściłem. I tak najwięcej piję kapucziny, więc podarowałem sobie espresso.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fotograf_warszawiak: To jest jura drogi mirasie. Pokaż ciastko a powiem Ci co z nią jest.
Ogólnie te kooperacje jury z innymi producentami są całkiem niezłe. W sobotę brat odbudował krupsojurę i chodzi jak burza, bo poprzedni właściciel nie odkamieniał, a reszta komponentów prawie jak nowe.
  • Odpowiedz
@Kulek1981: wiem, że to Jura. Szykuje się na wymianę uszczelek, mam kupione tylko nie chce mi się rozgrzebywać ;) Problemów jest kilka. Co prawda zdarzało jej się cieknąć w stronę tacki ociekowej, ale to wyglądało jak czasowe fochy. Krążki są mocno wilgotne i rozpadają się w koszyczku. Mielenie wygląda na za grube nawet przy ustawieniu na najmniejsze ziarenko (chyba, że największe ma mielić najdrobniej?). Odkamieniam od czasu do czasu, leję
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fotograf_warszawiak: Kup żarna v3. Żarna stalowe mają to do siebie, że jak się zużyją, przechodzą przez siebie i mielenie robi się grubsze, mimo krecenia w stronę drobniejszego. Jeżeli lubisz dużo kawy, kup v5, wtedy średnio mocną kawę uzyskasz na najniższym ustawieniu.
  • Odpowiedz
@Kulek1981: dziękuję Ci bardzo Mireczku! Zakończyłem serwis mojego ekspresu. Żarna v3 musiałem ciągnąć z ebay.de bo kiepsko z dostępnością. Wymieniłem też wszystkie uszczelki na bloku, zawór drenażowy (mogłem sam trzpień, ale cały zawór kosztował 40 zł, więc przesyłka free) oraz regulator membranowy (był skorodowany).
Niewielka kalibracja młynka i.. nigdy nie piłem tak dobrej kawy z tego ekspresu! Serio, jest to bliskie kawie z ekspresu kolbowego. Ponad 30k przebiegu, a dzięki
  • Odpowiedz