Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z was może pomóc w wyliczeniu jakiej mocy instalację wypadałoby założyć z #fotowoltaika przy określonym zużyciu? Czy w ogóle to się nadal opłaca mając na uwadze zmiany cen energii, ingerowanie w to rządu itp? Czy jeśli w budynku mam dwa liczniki (mieszkanie i lokal usługowy) mogę zrobić instalację "zbiorczą" na oba liczniki? Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli i falownika oraz samej instalacji jeśli panele musiałyby być na stojakach (dach jest nachylony w stronę zachodnią)?
  • 7
@cyryl1: możesz przyjąć, że instalacja idealnie skierowana na południe wygeneruje 1000kWh z każdego kWp instalacji.
Bierzesz rachunek i sprawdzasz ile potrzeba w idealnych warunkach, jak ich nie masz to dokładasz więcej tak w skrócie.
@Bad_Wolf: Jeśli mówimy o starych zasadach to: dach na południe (nachylenie 25-40 stopni) = 1,25 * roczne zużycie prądu, dach wschód-zachód(nachylenie 25-35) 1,40* roczne zuzycie prądu, dach wschód-zachód (nachylenie 35-45) 1,45 *roczne zuzycie prądu. Z takiego iloczynu wyjdzie Ci ile mniej wiecej mocy instalacji PV potrzebujesz.
@cyryl1: na rachunku masz swoje roczne zużycie prądu. To twój punkt odniesienia. Do tego przemyśl czy nie będziesz robił np. "rewolucji" w grzaniu swojego domu - może pompa ciepła? A może klimatyzacja. Jaką masz kuchenkę?

Po dosyć prostej analizie wyjdzie ci, jakie masz zapotrzebowanie na moc paneli. Oczywiście przy założeniu, że zdążysz do kwietnia.
@bad_wolf @magawek @mirekwirek "Ilość energii zużytej w roku 2021: 3800.8199 kWh", mieszkam od marca więc jeszcze trzeba coś do tego dorzucić. Na ostatniej fakturze było 833kWh. Czyli jakiej mocy instalacji bym według was potrzebował? Czy da się policzyć po ilu latach zwróciłby się koszt inwestycji i ile mogła by ona kosztować?
@cyryl1: jak z kierunkiem? Dach czy ziemia?

Wygląda, że 5,5kWp-6,5kWp ten przedział jak się wyrobisz przed marcem.
Cena za 1kWp to tak średnio obecnie od 4kPLN do 5kPLN, zależy od regionu, montera, materiału, miejsca instalacji.
@bad_wolf @halfgod kierunek to lekki spadek na zachód. Jestem dziś po rozmowie z lokalną firmą, jutro spotykamy się u mnie. Wstępnie ocenili, że przy tym zużyciu instalacja powinna mieć 8kWp, panele na trójkątach w kierunku południowym, ale boją się, że mogą sie nie zmieścić na dach z tymi stojakami. Dach z małym spadkiem o wymiarach 6/11m.