Wpis z mikrobloga

Czy jest tu może jakiś projektant branży sanitarnej, którego mógłbym podpytać o kwestie związane z zamianą CO i CWU z gazu na pompę ciepła w domu jednorodzinnym?

W związku z sytuacją z przyłączami i cenami gazu zastanawiam się nad zamianą sposobu ogrzewania domu który zaprojektowałem dla brata i dopiero co dostałem PnB, ale budowa jesscze nie ruszyła.

#pytanie #pytaniedoeksperta #instalacjesanitarne #pompaciepla #budownictwo #architektura #energiaodnawialna #gaz #ogrzewanie
  • 39
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BDLK_IMPRTR: nie wiem czy są projektanci, ale jest sporo osób, które znają temat montażu pomp ciepła od strony praktycznej. Lepiej od razu pisz w czym problem, w ten sposób szybciej dostaniesz odpowiedź
@BDLK_IMPRTR: Jest kilka rodzajów pompy ciepła: wodna, gruntowa, powietrzna.
Jaki rodzaj masz na myśli?

Do gruntowych i wodnych musisz mieć warunki, które pozwolą na pozyskanie ciepła.
Powietrzna jest najsłabsza ale też najprostsza i najtańsza.

Z gazu nie rezygnuj bo pompa ciepła nie jest projektowana na ogrzanie domu w bardzo niskich temperaturach. Jak nie będzie gazu to przy mocnych mrozach trzeba będzie dogrzać grzałką elektryczną.

To tyle jeżeli chodzi o ogóle sprawy.
@Xargo1: szukam instalatora ponieważ z reguły osoby które się wypowiadają aktywnie to nowi użytkownicy pomp ciepła, jeszcze podekscytowani inwwstycją i nie mówią o ew. problemach, lub znają się wyłącznie na ich własnym przypadku, ale niech będzie.

@ultraoptymista
Zastanawia mnie kilka kwestii związanych z ekonomicznością zamiany kotła gazowego 28kW na pompę, a jeżeli to jakiego typu, ze szkoleń Viessmanna które miałem na studiach pamiętam że wymiennik poziomy jest korzystny przy gliniastej wilgotnej
@BDLK_IMPRTR: Musisz mieć odpowiednio dużą działkę na taki wymiennik. Ja też chciałem robić pompę ciepła ale mam za małą działkę na instalacje poziome. Rozpatrywałem wiercenie w pionie ale też mógłby być mały zysk z pompy. Zasugerowano mi badanie geologiczne. Ostatecznie sprawę porzuciłem bo doprowadzili gaz na ulicę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BDLK_IMPRTR: pompę gruntowa z pionowym wymiennikiem robiłem w 2017. Narazie działa bez zarzutu. Krótko po montażu wymagała przeczyszczenia filtra na dolocie bo trochę piasku dostało się do dolnego źródła. Od tamtej pory działa bezawaryjnie. Zużywam 4MWh rocznie na ogrzewanie i cwu dla 5 osob
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BDLK_IMPRTR: przy pompie gruntowej koszta wymiennika zewnętrznego są spore, ale gruntówki mają delikatnie lepszy cop i dłuższą żywotność (zakładając użycie gruntówki z inverterem, a nie on-offa). Na dobrą sprawę pompy powietrzne w naszych warunkach też dają radę, jednak trzeba będzie mieć w głowie konieczność serwisu nie za 25, a za 15-20 lat - więc na dobrą sprawę "jedno w drugie wchodzi".

Kocioł gazowy jeżeli jest dwufunkcyjny musi mieć dużą moc -
mimo zapotrzebowania określonego przez instalatorów na poziomie 16kW zamontował pompę o 8kW i twierdzi że to całkowicie wystarcza na jego dom 180m2


@BDLK_IMPRTR: I właśnie takich instalatorów co mówią o pompach 18 oto kw trzeba unikać.
Pompa to nie gaz. I przy budowie nowego domu to bardziej cię interesuje moc minimalna a nie maksymalna
@zibizz1: No właśnie, wychodzi podobnie a z dużym zbiornikiem buforowym można chyba jesscze zejść poniżej tego.

@ultraoptymista działka jest spora, 2000m2
Gleba gliniasta, badania geologiczne mam z 6 odwiertów, ale wiadomo, że nie chcemy całej działki obsiać trawą i pilnować żeby nic tam nie urosło. Co do odwiertów to typ który nas szkolił twierdził, że to ryzykowna inwestycja bo trzeba o nią dbać, a zdarzali mu się inwestorzy, którzy powodowali zamrożenie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Mateos2: prąd to wychodzi spoko do 10lat, ale właściciel już po 5 śpi niespokojnie

@BDLK_IMPRTR: jak nie zamierzasz mieszkać dłużej niż 20lat to bierz powietrzna. Gruntowa ma sens przy ponad 30 latach, wymiennik robisz raz, urządzenie po 20-30 latach można wymienić. Koszty z przełomu 2016/2017:
-pompa Nibe F1245 z zintegrowanym zbiornikiem 30tys z hakiem
-240m wymiennika 15,6 tys, projekt prac 1,5tys
-montaz, dodatkowe materiały, ogarnięcie 10tys

Jak nie masz garażu
Dopóki nie ma 3-4 bloków jądrowych w Polsce nie uważam żeby grzanie prądem miało sens i było bezpieczne.

@zibizz1: Mamy garaż 42m2 ale też jest zaizolowany styropianem. Raczej będą mieszkać długo.

Właśnie tego się spodziewałem, zdania ekspertów są podzielone, a ja szukam kogoś kto jednoznacznie może na podstawie danych dot. Budynku powiedzieć, czy warto pakowaç się w pompę powoetrzną, gruntowy wymiennik, czy jeszcze coś innego.
@BDLK_IMPRTR: Po pierwsze wyrzuć okna na ciepłym montażu i daj okna montowane normalnie + taśmy. Zysk z mniejszych strat ciepła przy ciepłym montażu jest tak mały, przez kilka pokoleń się nie zwróci
Dalej tak, masz 220m2 .
Zakładając zapotrzebowanie na poziomie 40 kWh/m2 rocznie będziesz potrzebować 8800 kWh na ogrzanie tego
Scop powietrznej pompy ciepła to wg google 3,6
8800/3,6 daje 2444 kWh, mnożąc przez cenę prądu -0,7 zł daje to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robertx:
650? Przez 20 lat to 13tys.
Gruntowa ma SCOP ponad 5, i grzanie wody trzeba też wliczyć u mnie to 35% czasu pracy pompy

Ogólnie nie polecam przedłużenia gwarancji za kasę lub obowiązkowe przeglądy. Zawsze te 2-5 lat gwarancji w standardzie to OK, przez 2 lata mogą wyjść fabryczne błędy więc jeśli trzeba robić przegląd to ok, ale potem nie ma sensu, lepiej kasę włożyć do kieszeni a jak coś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@przemek_posp: dokładnie z ponad 20 lat nas pewno, ale:
- pompa nie jest narażona na warunki atmosferyczne
- jak za te 20 pare lat trzeba będzie wymienić(gruntowa może później) to za tą samo cenę dostaniem wtedy sprawniejsze rozwiązanie, okres zwrotu wtedy będzie wynosił 0
- nie mamy jednostki zewnętrznej że zbierającym się lodem

Ja np dołożyłem 950zl do ciemnego styropianu, który prawdopodobnie przekłada się na ok 50pln rocznie, okres zwrotu 19
- nie mamy jednostki zewnętrznej że zbierającym się lodem


@zibizz1: to akurat argument kiepski bo lodu pompa pozbywa się w minutę.
To tak samo jakby zapytavy o temperature dolnego zrodla dzisiaj i o COP :)

Każdy typ ma swoje zalety i wady.
Największa zaletą powietrznej jest koszt i możliwość montażu w dowolnym momencie.
@Mateos2: nie pisałem o lodzie na pompie tylko o lodzie pod pompą. Przy sprzyjającej pogodzie można mieć niezłe lodowisko.
Dokładnie, jak ktoś nie ma worka pieniędzy w chwili budowy to lepiej niech idzie w powietrzną lub gaz ale ten okazał się ostatnio nie taki tani
@zibizz1: W przypadku rezygnacji z przeglądowi różnica pomiędzy buforem grzanym grzałką a buforem grzanym pompą ciepła będzie wynosiła 2 000 na rok .

Czyli kwotę którą kosztuje pompa ciepła wraz z montażem można podzielić na 2 i mamy spodziewany okres zwrotu . O ile przez ten czas się nic nie zepsuje, a części drogie a serwisu corocznego nie robimy, żeby zejść z kosztów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zibizz1: Zakładając, że gruntowa pompa będzie kosztować 50k, scop będzie wynosił 5 a cena za kWh to 35 groszy (taryfa nocna) to grzanie takiego domu kosztowałoby 616 zł . Czyli +/- 2500 niż zwykłą grzałką
Czyli zwrot inwestycji po 20 latach . Zakładając, że nic się po drodze nie #!$%@?, bo części drogie a serwisu corocznego nie robimy ( ͡° ͜ʖ ͡°)