Wpis z mikrobloga

Z ciekawości - mamy jakiegoś listonosza/pocztowca na pokładzie?

Dostałem książkę z #usa i w opisie wyraźnie jest zawartość "Books, not for sale" i wykaz dwóch książek za $23,94.
Poczta sobie zażyczyła 3 zł VAT'u i 8,50 zł opłaty pocztowej. Czy to jest normalne?
Nie mam doświadczenia w przesyłkach zza Oceanu, ale nie dalej jak dwa tygodnie temu odebrałem paczkę za niecałe $70 i tam nawet grosza zapłacić nie musiałem (_ )
Mam wrażenie, że to wymuszenie opłaty pocztowej bo gdyby to miał być faktycznie VAT to 5% na książki wychodzi ~4,82 zł a nie równe 3 zł (picrel - komentarz)

#pocztapolska #pytanie
  • 6
@MentorPL:
Licząc po dzisiejszym kursie celnym 23,94 USD to 95,59 zł, co daje nam 4,55 zł podatku VAT. Pytanie jaki był kurs w momencie naliczania kwoty podatku.

A co do opłaty to jest ona stała bez względu na to ile wyniesie naliczony podatek (i czy będzie naliczony). Wcześniej trzeba była płacić za kontrolę celną, za przesłanie dokumentów celnych, za wpłatę rachunek bankowy. Sprawdzanie każdej przesyłki pochodzącej z poza Uni Europejskiej jak
@pcela: Dziękuję za odpowiedź.
No zaskoczyło mnie chyba najbardziej dlaczego przesyłka o 3 x wartości przeszła bez dopłat, a tu książka w prezencie i nagle zechcieli VAT i prawie jego trzykrotność w opłacie pocztowej. Chyba poprzednia paczka musiała przyjść przez innego operatora.