Wpis z mikrobloga

Wpis nawiązuje do projektu mikro-turbiny wiatrowej - tutaj

Pomierzyłem silnik przy różnych wartościach prądu - w trybie CC. Sensowna moc wynosi do 5W, przy niej, jeśli niczego nie pomyliłem turbina powinna mieć około 950 obr/minutę (5V, 1A). Mamy P=3 uzwojenia po R=7ohm każde, więc przy założeniu, że przez każde uzwojenie płynie 1/3 całkowitego prądu, to średnio przy prądzie 1A tracimy około 1W na grzanie silnika ze wzoru (I/P)^2*R.

Można sobie wyobrazić lepsze silniki, ale to będą też droższe i cięższe silniki. Co sądzicie?

Wołam @spinel @ZaQ_1 @Jarek_P @FejsFak @Stemitor

#elektronika #diy #majsterkowanie #arduino #oze
Pobierz mathmed - Wpis nawiązuje do projektu mikro-turbiny wiatrowej - tutaj

Pomierzyłem s...
źródło: comment_1643825137fe7UxPJyUnC53SZto6y0kD.jpg
  • 6
@spinel Mogę je narysować i wydrukować, ale pomyślałem, że... wytnę je z rurki pcv :-) Kształt prawie ok, jedynie nie odwzoruję profilu skrzydła - tym samym oprę się tylko o zmianę pędu strumienia powietrza, nie skorzystam za bardzo z różnic ciśnienia po obu stronach skrzydła.
Good enough for Poland?
@mathmed: W sumie, 5W to spoko do akcji typu - Działka na której chcę naładować telefon jak jestem raz w tyg. i to przy założeniu że będzie jakaś bateria, która ładuje się od wiatraka. Przydał by się jeszcze jakiś malutki panel. Ale jako projekt ot tak to spoko.