Wpis z mikrobloga

@maybe: Dzięki Kapitanie. Opcje które Ty wymieniłeś, sam wymieniłem we wpisie na który odpowiadasz. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@6gcqG9nN58zhTK: No właśnie nie wydaje mi się bym był wstanie pozyskać budżet na RH bo tak ze zgrubnych wyliczeń wychodzą mi kwoty sześciocyfrowe w USD na rok. Może gdybym kosztowo optymalizował to by się pojawiło coś z pięcioma cyframi, ale to po inwestycjach roboczogodziny i sprzęt. Natomiast nie
@maniac777: duża zmiana jeśli chcialbys na debiana przejsc? Pytam jako laik, wiem ze sa inne repozytoria i instalatory paczek. Pewnie jakieś configi też, zależy co tam stoi.
@maniac777: dla kompletności: są jeszcze Springdale Linux i Oracle Linux.

Najwięksi gracze u mnie w branży zdecydowali o przesiadce na Streama. W zasadzie to już by mnie przekonało, gdyby nie to, że CS ma mieć 5-letnie wsparcie. Alma/Rocky obiecują po staremu - 10 lat. Na razie czekam i pewnie w drugiej połowie 23 roku decyzja, chyba że wcześniej coś się wydarzy. Może któryś z tych forków ostatecznie padnie albo wyłoni się
@frow: Spora i nawet nie wszędzie możliwa. Kilka punktów zapalnych.
1. Deweloperzy czasem potrzebują bazy danych Oracle na środowiskach deweloperskich. Na Debianie można próbować zainstalować, ale to walka z problemami nieznanymi w cywilizowanym świecie ponieważ Oracle ma z założeniach działać w systemach przynajmniej kompatybilnych z Oracle Linux (jak Red Hat Linux), a dla Debianie nawet instalator nie działa poprawnie (przynajmniej kiedyś mi nie działał).

2. Część oprogramowania instalowanego w tych systemach
@suqmadiq2ama: Na laptopach może, ale nie na serwerach. Wady które ma CentOS 8 Stream uderzają wielokrotnie mocniej w wypadku Fedory. Jak dobrze rozumiem obecny model rozwoju RH to to co jest w CentOS 8 Stream stanie się niebawem Red Had 8.6, stream będzie dewelopowany dalej by to co w nim jest stało się Red Had 8.7. Natomiast to co jest obecnie w Fedorze na jakimś etapie stanie się CentOS 9 Stream/Red
@maniac777: ja mam kilka serwerów zdokeryzowanych ze stackiem nginx+php, więc u mnie przesiadka na coś innego wygląda dużo przyziemniej. Nie wiedziałem, że oracle ma takie ograniczenia/utrudnienia.
@frow: Kontenerami (których też mam trochę) się absolutnie nie martwie. Nawet nie traktuję ich jak systemy lecz raczej jak aplikacje. Z Oracle to nie tyle ograniczenia/utrudnienia co po prostu nikt tam nie myśli o niczym innym miż oracle linux i podobne. Problemów było kilka, instalator twiedzi że nie ma paczki rpm na systemie z debianem, albo stara się linkować kod podczas instalacji i zależy od biblotek i wersji niedostępnych w systemach
@maniac777: Oracla się trochę boję, bo to wszystko też zależy wtedy od firmy, jak z IBM-em i Centosem. W przypadku innych distro podejrzewam, że raczej będą powoli wymierały, ale tutaj pewnego dnia może być po prostu decyzja, że kończymy z wydawaniem OL za 2 miesiące i nara. Albo będzie trzeba za niego płacić. Chyba zresztą za jakieś tego typu decyzje biznesowe w przeszłości ludzie Oracla nie lubią.

Faktycznie z tymi łatkami
@fervi: Tak i zamiast jednego systemu mającego swoje problemy masz ten sam system z tymi samymi problemami zamknięty w innym systemie z własnymi bolączkami oraz wprowadzasz nową klasę problemów na granicy pomiędzy jednym a drugim więc w efekcie zamiast rozwiązać problemy to je pomnażasz ;)

@wonsz_smieszek: Też się Oracle Linux nieco obawiam tym bardziej że w zasadzie konkurent mu odpadł i może się pojawić chęć zwiększenia przychodów zmieniając politykę lub