Wpis z mikrobloga

Jestem fanką komputerów od dawien dawna. Bywały nawet wakacje, gdzie przesiadywałam przed nimi dzień w dzień. Tylko mnie w odróżnieniu od innych rówieśników, kręciło co innego niż ciągłe granie. Lubiłam tworzyć strony internetowe, gdzie umieszczałam wszystkie informacje na dany temat, który mnie aktualnie interesował (wszystko offline, na dysku), grzebać w systemie, ogólnie wszystko. Jestem geeczką (na szczęście dość urodziwą), ale bardzo niespełnioną. Zawsze moim marzeniem było programowanie. Pamiętam niestety bardzo dobrzą przykrą sytuację z dzieciństwa. Skrupulatnie przepisywałam wszystko z pierwszego samouczka Borland Delphi KŚ Ekspert a na koniec niestety nie zadziałał :( (wiem, dość śmieszne teraz).

Nie wiem czemu, ale to wydarzenia bardzo utkwiło w mojej głowie. Zrobiłam tylko jedno podejście i nie chciałam drugiego. Miałam iść na studia informatyczne, ale kompleks programowania oraz brak miłości do matematyki wybiły moje marzenia skutecznie z głowy.

Skończyłam studia inżynierska i w sumie pracuję w branży. Ale wiem, że jedynie miejsce, gdzie byłabym szczęśliwa, to IT. Lubię to i to jest moja pasja. I teraz pytanie do Was. Ludzi, którzy programują. Bo zrobiłam rekonans moich życiowych celów i wiem czego chcę. Spróbować ponownie. I tak, potrzebuje po prostu słów wsparcia ;)

Czy programowania to tylko nauka kilka podstawowych rzeczy, a reszta już zależy od naszej kreatywności i sposobu myślenia? Czy może się tego nauczyć każdy? Jakie były wasze początki?

#coolstorysis #programowanie #programujzwykopem
  • 12
  • Odpowiedz
@owocliczi: programowanie to nauka toku myślenia. język to tylko narzędzie. Skoro się czujesz na siłach i wiesz że 'to jest dla ciebie' to zacznij działać i nie pytaj się innych o rady.

Ogarnij sobie HTML5 -> CSS3 -> Sass/Less -> JavaScript -> jQuery i potem wybierz swoją drogę ;)

Może trafi do ciebie ruby i railsy, może java, może php... Możliwości masz bardzo dużo. Warto zapoznać się z każdą z nich
  • Odpowiedz
@owocliczi: ogólną radę ci dałem. Jak ogarniesz te 3-4 rzeczy które wymieniłem będziesz mogła spokojnie wybrać swoją drogę i webdev będzie o wiele przyjaźniejszy. Warto też na starcie znać pojęcia jak 'backend' 'frontend' 'zaplecze seo' 'rwd', ot łatwiej ci będzie ogarnąć teorię i artykuły.
  • Odpowiedz
Czy programowania to tylko nauka kilka podstawowych rzeczy, a reszta już zależy od naszej kreatywności i sposobu myślenia? Czy może się tego nauczyć każdy? Jakie były wasze początki?


@owocliczi: 1. By pisać jakiś sensowny kod wystarczy kilkanaście-kilkadziesiąt pojęć.

2. Sposobu myślenia trzeba się nauczyć.

3. Podobno każdy, ale pewni ludzie mają znacznie większy talent (z tego co zauważyłem, studenci medycyny i lekarze wyjątkowo szybko łapią o co chodzi).

4. Delphi, miałem
  • Odpowiedz
@owocliczi: Jeśli ci się to podoba to warto spróbować. Pamiętaj, że prawdopodobnie spędzisz dziesiątki godzin przeklinając niedziałający kod ale nie zniechęcaj się tym, potraktuj to jako coś normalnego.

Na początek polecam Pythona: wymusza pisanie sformatowanego kodu, nie musisz się martwić o zarządzanie pamięcią i inne niskopoziomowe aspekty, nie masz narzuconego paradygmatu programowania, składniowe wsparcie dla list, krotek, słowników itd.

Jako-tako programować może chyba każdy. Żeby dobrze pisać trzeba jednak poświęcić trochę
  • Odpowiedz
@owocliczi: Wykorzystaj to, ze mnostwo rzeczy jest dostepnych w sieci za darmo - kursy, tutoriale, video, narzedzia... Tak jak chlopaki pisza - jezyk to tylko narzedzie, chodzi o pewien sposob myslenia.

I w zasadzie do tego co juz napisano dodam tylko jedna rzecz od siebie: jak bedziesz szukac wsparcia na mirko to nie pisz

'mam problem z xyz - zna sie ktos?'

bo nic z tego nei bedzie. Zamiast tego od
  • Odpowiedz
@owocliczi: jeżeli nie spróbujesz, to się nie dowiesz czy warto. Jestem zdania, że lepiej spróbować, niż później żałować. Nie popełniaj kolejny raz tego samego błędu i daj szansę programowaniu :> Na początek możesz zacząć od stron typu codeacademy / codeschool i ichniejszych kursów wprowadzających - zobaczysz czy to jest akurat to, co chcesz robić i czy nie zanudzisz się po kilkunastu minutach.
  • Odpowiedz