Wpis z mikrobloga

Co za pojechana akcja!
Dzwoni do mnie gość, mówi, że jest z BIKu i że ktoś przed kilkoma minutami wysłał wniosek z baku o kredyt na moje dane z dowodu. Kredyt na 10k. Gadam z nim chwilę i mówi, mówię, że to nie ja, on ponoć wysyła zgłoszenie na policję oraz do mojego banku. Tylko pyta jeszcze co to za bank. No to mówię mu, że chwila, ale sąd ja mam wiedzieć, że on faktycznie z BIKu dzwoni. Mówi, że mogę wejść na ich stronę i w zakładce kontakt będzie ten numer, z którego dzwoni. Myślę sobie, że przecież można zespoofować numer, ale kij, sprawdzam. Nie ma tam gdzie mnie kieruje tego numeru, nie ma tam żadnego numeru, jest jakis inny numer, ale w innej części strony. Zastanawiam się jeszcze czy samo podanie nazwy baku jest dla mnie groźne. Przecież często podaje się numer konta czy to na różnych umowach, czy na allegro, no dużo tego. Pytam go czy coś więcej potrzebuje, mówi, że tylko to, żeby wysłać zgłoszenie do ich działu bezpieczeństwa. No dobra, podaję mu nazwę banku, nic więcej nie chciał.
Po kilku minutach dzwoni ktoś z numeru, który wyświetla się na telefonie się jako inny bank, ale na tę samą literę. Odbieram, gość pyta czy ja to ja, ja go pytam skąd dzwoni, bo się nie przedstawił. To Michał Gajda dzwoni, ale ma wschodni akcent. Lekki, ale wyraźnie słychać przy niektórych słowach. Dzwoni, bo ktoś chce na mnie wziąć kredyt, dostał zgłoszenie z BIK i cośtam chce, już nie pamiętam co. No to jego też chcę zweryfikować. Pyta czy mam kartę debetową. Na odwrocie jest numer telefonu, to ten sam z którego dzwoni. Mówię, mu, że to żadna weryfikacja. On chce tylko sprawdzić czy te dane to wyciekły z ich banku czy z innego miejsca - "uspokaja" mnie. Myślę sobie, #!$%@?, jak sprawdzić czy z ich banku jest wyciek. Nie chcę z nim rozmawiać, mówi, że będzie się ze mną kontaktowała policja ze stolicy. Mija 20 minut, nikt nie dzwoni.

Zanim zacząłem to pisać, zadzwoniłem pod 997, odesłali mnie do lokalnego komisariatu, ale nikt nie odbiera. Sorry za chaos, ale jestem bardzo zdenerwowany.

#bik #kredyt #wyludzenie #banki #niebezpiecznik #zaufanatrzeciastrona #bezpieczenstwo
  • 4