Wpis z mikrobloga

Mam taką płytę w NAS: ASRock Z270M-ITX/ac. Mam tam wbite 1xSSD na SATA i 5xtalerze na SATA.
Chciałbym dołożyć kolejny talerz, czyli pozbyć się systemu z SATA i wsadzić coś na M.2.

W instrukcji stoi:
"The M.2, also known as the Next Generation Form Factor (NGFF), is a small size and versatile card edge connector that aims to replace mPCIe and mSATA. The Ultra M.2 Socket (M2_1) M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32Gb/s).
**Please be noted that if the Ultra M.2 Socket (M2_1) is occupied by a SATA-type M.2 de-vice, SATA3_0 will be disabled**

Nigdy nie korzystałem z tych urządzeń M2. Je się włącza w jakichś trybach w BIOS, czy są modele w konkretnych trybach? Bo rozumiem, że jeśli kupię jakieś urządzenie M2, ale "nie-SATA", to mogę mieć na tej płycie w sumie 7 dysków? Czy po prostu użycie tego portu mnie odcina?

#komputery #ssd #informatyka #dyski
  • 12
@prnppp: no ja wiem jak to "wygląda" i wiem, gdzie jest ten port. Tylko ten zapis w instrukcji mnie niepokoi, bo sugeruje, że M2 i SATA3_0 (to jest pewnie jeden z portów) używają tej samej szyny. Z drugiej strony jest zapis, że tylko M2 typu SATA, co by sugerowało, że są różnego rodzaju urządzenia i muszę uważać co ustawiam, albo co kupuję :/
Dlatego pytam o doświadczenia, o co tu chodzi,
@Katiee: pcie wolałbym trzymać na inne rozwiązania, nie wiem czy tam za chwilę jakiegoś kontrolera nie wsadzę albo grafiki pod emulatory konsol :/

@vries: o, czyli jednak są różne typy już "w sklepie" (w sensie, trzeba na coś patrzeć)