Wpis z mikrobloga

Przechodze wlasnie z UoP na #b2b jako #programista15k (kredycik w końcu podpisany) i pracodawca mi wyliczył taką stawkę, że jak sobie przekalkulowałem jego koszty na UoP, to będzie płacił jeszcze mniej niż teraz () .
Dlatego chcę się upewnić, zanim to wrzucę id da face mojej HRce.
Koszty pracownika na B2B dla pracodawcy to jest tylko wartość netto na fakturze, prawda? Bo VAT jest dla niego i tak jest przeźroczysty, może sobie sobie odliczyć od przychodu, czy tak?
  • 19
  • Odpowiedz
@Goddy: zacznijmy od tego że:
1) jak przechodzisz na B2B do tego samego pracodawcy to musisz płacić duży ZUS i nie możesz skorzystać z ulgi na start, warto więc po prostu zmienić pracę jak już chcesz się bawić w B2B
2) tak jak wyżej - co z urlopem? Są firmy co na B2B jako dobry gest dają urlop a są takie co nie dają i musisz go wtedy dodatkowo wliczyć w
  • Odpowiedz
@Rst00: Dzięki za potwierdzenie z tym VATem, to mi się zgadza.
A mam dogadane z pracodawcą, że mnie zatrudnią pod swoją spółkę siostrę - czyli ryczałt i mały zus wchodzi w grę. Urlop niepłatny, więc odliczyłem od kosztu. Ale i tak netto na fakturze mi zaproponowali mniejsze niż ich obecne koszty pracodawcy przy UoP, Januszexem mi tu pojechało. Albo celowo tak proponują, licząc na jeleni.
Zamierzam sobie przekalkulować dokładnie stawkę jaka
  • Odpowiedz
@Goddy: zależy od umowy (jest część firm które ustawiają stałą stawkę i dają dni wolne). Dwa że czasem UoP lepiej opłaca się pracodawcy, zleży czego akurat pracodawca potrzebuje, np 3miesięczny okres wypowiedzenia nie tylko chroni pracownika ale tez i pracodawcę
  • Odpowiedz
@Goddy: Jakbyś szukał księgowości lub programu so księgowania to polecam Infakt rejestrując się z linka dostajesz 10% znizki na pierwsza płatność. Według mnie najczytelniejszy, a nawet jak nie weźmiesz to możesz sobie pogadać z potencjalnym księgowym i odpowie na pytania jak jakieś masz
  • Odpowiedz
Urlop niepłatny, więc odliczyłem od kosztu.


@Goddy: no ale chwila. Jak odliczyłeś? Na UoP masz pensję + urlop więc jak tu nie masz urlopu to automatycznie powinieneś doliczyć do faktury a nie odliczać.

Załóżmy że na UoP miałeś 10k netto czyli 14 927,94 zł brutto i koszt pracodawcy to wtedy 17 985,19 zł.

To 17985 zł powinieneś podzielić na liczbę godzin (160) to wyjdzie 112 zł netto za godzinę (900 zł
  • Odpowiedz
To 17985 zł powinieneś podzielić na liczbę godzin (160)


@Rst00: statystycznie jest 168 godzin

Na UoP miałeś 26 dni wolnego więc 23400 zł netto. Do daje dodatkowe 1950 zł netto miesięcznie ile powinieneś doliczyć czyli faktura powinna być prawie na 20k netto


20k netto pod warunkiem, że będzie pracował 21 dni, a nie będzie, bo ma urlop.

Najłatwiej jest wziąć koszt pracodawcy (18k) i uświadomić sobie, że statystycznie jest to cena
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: co do godzin to się zgodzę ale ja zawsze stawkę przeliczam na 160h w miesiącu. Co do dalszej części to się nie zgodzę bo urlop można wykorzystać jak się chce - w teorii powinien być do odpoczynku ale nie reguluje tego prawo i równie dobrze mógłbyś w tym czasie zarabiać. W firmie Cię nie ma, pracodawca za to płaci więc tak czy inaczej wychodzi na to, że dostaniesz za ten
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: dzielenie się oszczędnościami ze składek społecznych z pracodawcą to głupota. Nie to miałem na myśli

W nowym ładzie różnica przy tej kwocie nie jest tak widoczna jak w starym, ale pokaże na nowym

Przy 14927,94 PLN brutto płacimy 25454,00 podatku dochodowego i 13926,79 składki zdrowotnej => 39380
A przy 18tys netto (bo na tyle rzeczywiście wystawimy faktury licząc urlop) np na ryczałcie 12% 24426 podatku dochodowego i 6372 składki zdrowotnej
  • Odpowiedz
@Goddy: jak przeliczyć UoP na B2B - tak ja to robię:

Przykładowo, dla 15k brutto UoP:
- koszty pracodawcy w skali roku to 216 483,52 PLN (na podstawie https://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy )
- w roku 2022 są 252 dni robocze (bez wolnego za święto w sobotę w styczniu)
- załóżmy, że chcesz 36 dni roboczych w ciągu roku nie przepracować, więc liczysz: (216 483,52/216)*252 co daje 252564,11 PLN rocznie - to jest kwota
  • Odpowiedz
@Goddy: Po pierwsze jeżeli Twoje netto na b2b <= koszt pracodawcy na uop to dajesz się robić. Ty zyskujesz tylko doraźnie płacąc mniejsze podatki, a Twój pracodawca nic nie traci, tylko zyskuje bo płaci tyle samo albo i mniej, a nie masz uop czyli urlopy itp.

Jeżeli na linkedin stawki są dwa razy takie jak masz teraz to do dzieła. ;)
  • Odpowiedz
@yggdrasil: Niby tak, ale nie chce tak szybko zmieniać roboty - pracuję od lipca i dobrze mi tu gdzie jestem, stack jest bardzo spoko i w końcu poczułem się dobrze w procesie biznesowym. Chciałbym dociągnąć do przynajmniej pełnego roku, zanim pójdę dalej, bo firma dobra i dobrze będzie w CV wyglądać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale i tak zamierzam dla sportu jakąś rekrutację odbyć - jak mi
  • Odpowiedz