Wpis z mikrobloga

Ktoś może mi wyjaśnić fenomen dążenia do autonomii Śląska przez tamtejszych mieszkańców? Mieszkałem na Śląsku przez kilka lat(studia) i nigdy ten temat nie wypływał. Uważam, że Ślązacy to bardzo otwarci ludzie - szczerzy i otwarci. W żadnym innym województwie aż tak otwartych nie spotkałem. Wręcz chciałbym mieszkać na Śląsku, gdyby nie kwestie finansowo/płacowe. Po co w ogóle ten ruch? Jaki w nim profit?
#slask #katowice
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Zarrakash: @United: @MaxVerstapen: poczytajcie o Plebiscycie na Śląsku to się dowiecie troszkę więcej o tym regionie. Poza tym Ślązacy przez Polaków nigdy nie byli do rzęs traktowani, gdzie sam Kaczyński przyznawał, że to podludzie. Śląska gwara nie jest została też uznana jako język regionalny, a kaszubski już tak. Po II wojnie, kiedy to odbudowywano Warszawę, Śląsk był drenowany z węgla, każda cegła była zwożona do stolicy,
  • Odpowiedz
A kto powiedział ze ktokolwiek by ten węgiel jeszcze wydobywał?

@United: Bardzo dobra odpowiedź. Tylko co "miast"? Katowice mocno biją w IT. To jedno. Co poza węglem może zapewnić tę stabilną autonomię Śląska?
  • Odpowiedz
@tomek_27: Znam tę historię, ale mimo wszystko trzeba być realistą. Nie da się kawałka ziemi przeteleportować w inne miejsce. Można jedynie szukać mostów i realnych rozwiązań.
  • Odpowiedz
@Zarrakash: Co zamiast? Usługi wszelkiego rodzaju tak jak to ma miejsce w całej europie gdzie przecież nie ma żadnego industrialnego państwa. Prędzej czy później i tak te kopalnie zdechną (w porównaniu z tym co było i tak jest niebo a ziemia). Śląsk po prostu potrzebuje do szczęścia kapitalizmu i zapewniam cię że nie da się na tym wyjść źle. Prywatny przemysł też pozwoliłby usunąć wiele patologii
  • Odpowiedz
@United: Twoja odpowiedź to recepta dla całej PL tak naprawdę(kapitalizm). Wiadomo, że lokalsi są w stanie lepiej rozdysponować $ gdy je dostaną. Wiadomo, że lokalny biznes lepiej rozwinie się pod lokalnym skrzydłem. Kopalnie zdechną tak czy siak. Problem jednak dotyczy całego kraju. Śląsk nie jest pod tym względem wyjątkiem. Stąd moje pytanie na początku wątku, bo pomijając historię - zupełnie nie dostrzegam wyjątkowości ruchu autonomicznego Śląska.

Wszyscy chcą żyć w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Zarrakash: ogólnie to 90% mieszkańców tego tak naprawdę nie chce, a sami są wkurzeni na górników jako uprzywilejowanych bardziej niż inne zawody. Tylko jakieś stare Janusze i Grażyny oraz sami górnicy bronią górnictwa, reszta młodych ma inne podejście

  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zarrakash: kwestia jest taka że Śląsk jest okradany przez resztę polski od ponad stu lat. Historycznie przez większość czasu należał do Czech gdzie Ślązacy są uznawani za osobny naród (w preambule konstytucji nawet) a Śląsk jest jednym z krajów poza Morawami i Czechami.

Ogólnie rzecz biorąc Ślązacy nie czują się historycznie związani z Polska. Polska nic nie dała tylko brała. Obecnie ruina Śląska wynika z tej rabunkowej gospodarki (coś a'la
  • Odpowiedz
@United: o ile mi wiadomo to po wojnie na 45 lat polska nie była państwem suwerennym, więc o jakich polskich obozach mówisz? Auschwitz tez był polskim obozem? Daleko mi do jakiegokolwiek nacjonalizmu ale za takie stwierdzenie to naplulbym Ci najchętniej w mordę.
  • Odpowiedz
chore przekonanie o krzywdach wyrządzonych przez Polaków


@GoroMajima: RAŚ to akurat #!$%@?, ale z tym stwierdzeniem zgodzić się nie mogę. Polecam poczytać: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_Zgoda

o ile mi wiadomo to po wojnie na 45 lat polska nie była państwem suwerennym, więc o jakich polskich obozach mówisz?


@Lomana_LuaLua: No tak, sukces był polski, ale zbrodnie komunistyczne. W sumie nie dziwi mnie taka logika na tym portalu.
  • Odpowiedz