Wpis z mikrobloga

@Tom_Ja: Przypomni mi ktoś jak nazywał się plan, który na początku lat 90 doprowadził do upadku zadłużanych polityką finansową przedsiębiorstw państwowych i wyprzedaży najlepszych z nich w ręce głównie kapitałów państw zachodnich, silnej pauperyzacji większości społeczeństwa i skokowego wzrostu bezrobocia? Jakoś na "B." /sarkazm
Przypomni mi ktoś jak nazywał się plan, który na początku lat 90 doprowadził do upadku zadłużanych polityką finansową przedsiębiorstw państwowych i wyprzedaży najlepszych z nich w ręce głównie kapitałów państw zachodnich, silnej pauperyzacji większości społeczeństwa i skokowego wzrostu bezrobocia? Jakoś na "B." /sarkazm


@Phyrexia: no tak, lepiej było dalej je utrzymywać bo lepsze polskie i zadłużone niż zachodnie i zyskowne xD

Nie było w polsce ludzi którzy mogliby restrukturyzować te przedsiębiorstwa.
@Phyrexia: czyli lepiej nie zamykać zakładów, gromadzić towary których nikt nie kupuje, ale przynajmniej cały kraj by się składał na pensje dla pracowników tychże zakładów tak? Kopalnie nasze nie przeszły tego procesu i zobacz tak właśnie jest, węgiel gorszej jakości którego nikt nie chce, zalega na hałdach, a co roku dopłacamy z budżetu po kilka miliardów na firmy które same na siebie powinny zarobić. Mentalność socjalistów mnie przeraża.
@Phyrexia:

Dlaczego nikt by nie kupował? Do tej pory kupowali, a nawet szły do innych krajów a brakowało ich w Polsce.


Ty nie wiesz jak działał Związek Radziecki i jaką miał politykę względem państw satelickich prawda? XD większość tego co produkowaliśmy szło do ZSRR, nie ważne, że u nas brakowało, tyczyło się to wszystkiego, po upadku ZSRR już nikt tego nie chciał, towary z zachodu były jakościowo lepsze, żywność również, ba
bez racjonalnego poparcia choćby w logice


@MatPL1122: Takiego jak Twoje rozumienie produkcji jako wytwarzania pod kontem sprzedawania wszelkich produkowanych produktów tylko i wyłącznie na eksport i kompletnego nie uwzględniania potrzeb samych Polaków?
@Phyrexia: i znów sami Polacy zyskali dostęp do rzeczy lepszych i gorszych, zapewne chętnie chcieliby wybierać te gorsze ale nasze towary, wcale nie takie tańsze od lepszych zachodnich bo produkcja jest niewydajna i kosztochłonna. Nie ma sensu dalej dyskutować, bo myślisz w odrealniony sposób.
@Phyrexia: kraje bloku wschodniego nie byly odciete od handlu zagranicznego wbrew temu co niektorzy teraz twierdza. Eksportowano i to czesto z strata bo ponizej kosztow produkcji byl to jedyny sposob by zdobyc dewizy i konkurowac na swiatowych rynkach. Jak @MatPL112 pisze ZSRR placil rublem transferowym niechce mi sie teraz klocic czy robil to z strata dla PRL czy nie ale Rosja normalna waluta juz niechciala placic tak samo jak inne kraje
@Phyrexia:

Więc Twoim zdaniem lepiej było zamknąć zakłady, 15% wzrost bezrobocia, pojawienie się ubóstwa i wykluczenia społecznego, ale przynajmniej nie były robione "towary które nie dorastają do pięt" zachodnim?


Niestety, ale tak. Zamykane zakłady były często skrajnie nieefektywne - bo to właśnie niska efektywność była problemem gospodarki PRLu. Tak samo z bezrobociem - bezrobocie nie pojawiło się znikąd. Po prostu mieliśmy bardzo duże bezrobocie strukturalne, tylko, że ukryte.

przynajmniej nie były
@Phyrexia: Po 1975 roku masz juz tylko zapasc gospodarki - Gierek wstrzymuje inwestycje bo cale dochody z eksportu sa przeznaczane na obsluge odsetek nawet nie na splate zadluzenia a nie reforme jego charakteru ktory byl nastawiony na ZSRR- import surowcow i eksport towarow do nich. Lata 80 to po prostu trwanie w stanie quasi bankructwa i czekanie na koniec.