Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zarabiam 13k brutto i jestem na UoP w IT. Czy powinienem przejść na ryczałt 12%? Nie wiem czy warto, tzn. wiem, że wyjdzie mi netto więcej, ale czego się boje:
-brak zdolności kredytowej przynajmniej przez początkowe miesiące prowadzenia działalności
-jak zachoruje to nie pójdę na l4 bo nie dostanę 80% wypłaty jak teraz tylko jakieś grosze
-skarbówka może się przyczepić zawsze o coś
-będzie widać, że mam firmę przez co jacyś scamerzy będą do mnie dzwonić
-urlop - to niby mam dogadane z firmą, że zapłacą mi za 26 dni urlopu.
-ZUS - popularnym stwierdzeniem jest "emerytur nie będzie". Ja jednak wierzę, że będą. Z tego co widzę na B2B moje składki maleją przez co emerytura będzie gorsza.

Czy wy byście zaryzykowali dla tych 1500 zł miesięcznie więcej?
#pracait

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61dc1e107cb451000c17101f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 22
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Na chorobowym dostajesz tyle ile zadeklarujesz składki - jak odprowadzasz minimalną to dostaniesz grosze. Jakbyś zadeklarował wyższą kwotę - to dostaniesz proporcjonalne chorobowe. Na emeryture zawsze możesz odkładać na IKZE, ok. 10k rocznie. Nie wiem jak ze zwrotem podatku na ryczałcie wtedy, ale na zasadach ogólnych i liniówce zawsze się jakiś zwrot dostaje (~15-20%)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: jeśli na b2b będziesz pracował dla tej samej firmy to chyba nie będziesz miał małego zusu. Dobrze jakby firma miała jakas firme-siostre z ktora bys podpisal kontrakt. A najlepiej poszukaj sobie innego kontraktu bo 13k brutto pewnie da 13k netto przy b2b a to teraz w IT trochę mało
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Najważniejsze pytania:
1) Nie będziesz płakał jak emerytury nie będzie? Tylko skończeni ****** powtarzają frazesy o braku emerytur i upadku ZUSu bo nie widzą czego to by było konsekwencją.
2) Nie będziesz płakał, jak Ci bez powodu wypowiedzą umowę i za miesiąc zostaniesz bez pracy? Aby wypowiedzieć usługę firmie, nie trzeba powodu, KP Cię nie chroni.
3) Nie będziesz płakał jak będzie kontrola skarbowa? Bo firmy takowe mają.
4) Umiesz zabezpieczyć swoje środki i inwestować aby mieć na życie po wypadnięciu z rynku pracy?
5) Często chorujesz? Jesteś gotowy na to, że każda cięższa choroba, szpital czy wypadek sprawi że jesteś realnie bez wpływów? A jeżeli szef to bezwzględny kapitalista to też bez pracy
  • Odpowiedz
@wykopowy_brukselek: ja wierzę w emerytury z ZUSu, a głupi póki co są tylko przedsiębiorcy, którzy ostatnie kilkanaście lat płacili minimalne składki, a teraz właśnie na emeryturę przechodzą i pikachufejs bo 10 lat temu ktoś napisał, że ZUS już upada i oni uwierzyli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@wykopowy_brukselek: to się okaże za 20 lat jak będziesz przechodził na emeryturę i będzie zależne od kondycji ZUSu i stanu inflacji, które zje lub nie twoje nazbierane oszczędności ( ͡° ͜ʖ ͡°) tymczasem jeśli chodzi o wyzwiska to najpierw pożycz szklaną kulę bo nie wiem czy je słusznie rzucasz XD
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: 13 tys brutto to tak jak ktoś napisał wyżej to naprawdę 15600 prawdziwego brutto pracodawcy. Na rękę wychodzi 8800
Zakładając 12% z 15600 netto na b2b wychodzi 13700 minus ZUS jakieś 1700 daje 12000 na rękę. Nie polecam przechodzić na b2b jak 12000-8800 wychodzi 1500 ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba że pracodawca chce cię #!$%@? i proponuje 13000 netto na fv ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@ImYourPastClaire:

w8 what xD...

1. damn aż nie wiem czy to bait i cxzy jest sens odpowiadać. Brak wiary w system emerytalny nie polega na zakładaniu braku wypłat. Chodzi o żenująco niskie wypłaty względem wkładu co jest uzależnione od wielu czynników między innymi demograficznych. Z tym nie ma nawet jak dyskutować.
2. jeśli wiążesz się z jedną firmą umową o pracę aby ola boga "nie wyrzucili" i twoja pozycja na rynku pracy nie pozwala na podjęcie innej roboty to faktycznie lepiej pracować przez 30 lat w jednym zakładzie pracy :D nie wiem gdzie pracuje OP ale zakładając, że w branży IT to trzymanie się kurczowe stołka za wszelką cenę
  • Odpowiedz