Wpis z mikrobloga

  • 22
139 + 1 = 140

Tytuł: Władca pierścieni
Autor: J.R.R. Tolkien
Gatunek: fantasy, science fiction
Tłumacz: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Muza
Forma książki: książka
Ocena: 10/10
Gdzieś daleko, w mitycznej krainie Shire, żyje plemię hobbitów, z których jeden nieopatrznie stał się właścicielem pewnego pierścienia. Jak się okazuje, drobiazg ten ma bardzo potężną i niebezpieczną moc oraz nie jest dziełem przypadku, że wokół niego zaczynają kłębić się dziwne wydarzenia. Znalazca przekazuje pierścień swojemu kuzynowi, Frodowi, a ten wyrusza w pełną przygód podróż, której rezultat na zawsze zmieni losy Śródziemia.

***

Myślę, że śmiało można napisać o tej książce, że jest "magiczna". Skończyłem ją czytać kilkadziesiąt minut temu i nadal czuję jakby ktoś wyrwał mi serce.

Cierpię, bo się skończyła.

Cierpię, bo nie wiem czy znajdę coś, co choć w połowie odda mi ten świat, bohaterów i wydarzenia, które stworzył Tolkien.

Książka zaczyna się niewinnie, aby z każdym rozdziałem coraz bardziej odsłaniać czytelnikowi swój majestat. Kiedy pierwszy raz ją czytałem, gdy miałem kilkanaście lat, ogromne wrażenie zrobiła na mnie przedmowa Tolkiena, w której napisał, iż ludzie zarzucają mu, że książka jest za krótka. Trzymając w ręku trzy tomy w przekładzie Skibniewskiej, twierdzenie to wydawało mi się absurdalne, gdyż myślałem, że taka ilość tekstu zaspokoiłaby nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Nic bardziej mylnego. Książka jest za krótka. Co więcej! Uważam, że ludzie, którzy nie przeczytają jej za swojego życia, są ubożsi o kawał naprawdę wspaniałej przygody. Tło historyczne, soczystość świata przedstawionego, akcja i jej zwroty, emocje, rozterki bohaterów oraz wiele więcej są po prostu nie do opisania. To trzeba przeżyć samemu. Arcydzieło.

PS
Jedyne, co mnie teraz pociesza, to fakt, że za mniej więcej 10-15 lat nie będę pamiętał "Władcy Pierścieni" tak dobrze jak teraz i będę mógł tę książkę przeczytać ponownie, aby powtórnie zanurzyć się w tej historii do cna.

#bookmeter #lotr #wladcapierscieni #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
thus - 139 + 1 = 140

Tytuł: Władca pierścieni
Autor: J.R.R. Tolkien
Gatunek: fantasy...

źródło: comment_1641677721ekzjR5slOWDIrn6is0HXa3.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@thus: Całą "serię" ("Hobbit" + "Władca Pierścieni") przeczytałem chyba cztery razy. To zdecydowanie jeden z tytułów mojego życia. Co jakiś czas lubię sobie do niego wrócić (tak co 4-5 lat). A teraz w wakacje mam za cel przeczytać "Silmarillion", tak żeby styknął na premierę serialu ;)
  • Odpowiedz