Wpis z mikrobloga

@olbrzymi_grzyb: ulga automatycznie będzie naliczana przez pracodawce jeśli wcześniej składałeś PIT-2.
Obecnie możesz napisać oświadczenie o nie naliczaniu jej.

Czy jest sens? W przypadku pensji 10500 brutto różnicy tych 47,33zł nawet nie zauważysz.

Jeśli nie złożyłeś PIT-2 to różnica już będzie 425zł/m-c zatem będzie zauważalna. (do 2021 ulga wynosiła 43,76zł/m-c)
Za to na koniec roku jaki bonus... ;)
@olbrzymi_grzyb: 5100zł to kwota odliczenia od podatku w tym roku, ponieważ kwota wolna od podatku zostala podniesiona do 30 000. Czyli te 425zł/m-c o które może pracodawca obniżać wysokość podatku jaki potrąca z pensji.
Aby to robił należy podczas zatrudnienia się złożyć PIT-2.

Zarówno kwotę wolną od podatku jak i ulgę dla klasy średniej możesz rozliczać rocznie, zamiast miesięcznie.
O ile ulga podatkowa przysługuje każdemu i jest stała, to ulga dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Franzowaty: OP napisał pytanie dotyczące o ulgę dla klasy średniej a cała twoja wypowiedź dotyczyła tylko kwoty wolnej

@olbrzymi_grzyb: ulga automatycznie będzie naliczana przez pracodawce jeśli wcześniej składałeś PIT-2.

Obecnie możesz napisać oświadczenie o nie naliczaniu jej.


Czy jest sens? W przypadku pensji 10500 brutto różnicy tych 47,33zł nawet nie zauważysz.


Jeśli nie złożyłeś PIT-2 to różnica już będzie 425zł/m-c zatem będzie zauważalna. (do 2021 ulga wynosiła 43,76zł/m-c)

Za to
ulga automatycznie będzie naliczana przez pracodawce jeśli wcześniej składałeś PIT-2.

Obecnie możesz napisać oświadczenie o nie naliczaniu jej.

Czy jest sens? W przypadku pensji 10500 brutto różnicy tych 47,33zł nawet nie zauważysz.


@zibizz1: Te wersy wyraźnie dotyczą ulgi dla klasy średniej
Chyba nie wiesz co to są ulgi i dlaczego się PIT-2 składa :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Franzowaty:

Ja napisałem wniosek o nie uwzględnianie ulgi dla klasy średniej, primo kwota niewielka, a poza tym jeśli na koniec roku okaże się że nie podlegasz uldze (wynagrodzenie będzie za wysokie lub za niskie) to musisz całą ulge rozliczyc i oddać.


Wolisz nie dostać w ciągu roku nawet 2300 zł bo być może będziesz musiał oddać z 500?

Dla ciebie 2300 to niewielka kwota?
@zibizz1: Ulga dla klasy średniej przy kwocie 10500 brutto to 89,09zł netto/m-c czyli 1069,10zł netto rocznie
89zł/m-c to niewielka kwota

A jeśli piszemy o kwocie rocznej, jest rozliczana w rocznie i w przypadku gdy przysługuje cała kwota podlega zwrotowi z podatku. Nic na tym nie tracimy.

Czego dotyczy to 2300zł i 500zł?

Jeśli piszesz o zwrocie nieprawidłowo naliczonej ulgi to zwracasz całość, w rozliczeniu rocznym ulga nie przysługuje więc wszystkie składki
wcześniej piszesz > 47,33zł dlatego myślałem że piszesz o kwocie wolnej 43,76

teraz piszesz 89,09 t oja kw końcu

Jeśli w grudniu dostatnie dodatkowe 7700 brutto to za grudzień mu pracodawca nie doliczy 89,09
i musi oddać 11*89,09=980zł

~2300 to maksymalna kwota jaką można dostać
~500zł to dla 99% ludzi maksymalna dopłata podatku na koniec roku z tytułu zwrotu niesłusznie naliczonej ulgi

Jak chcesz to zrobiłem kalkulator w excelu do obliczania tej
wcześniej piszesz > 47,33zł dlatego myślałem że piszesz o kwocie wolnej 43,76

A przepraszam, jeśli nie rozliczasz się z małżonka to wpadasz w 2 próg podatkowy (32%) więc po złożeniu oświadczenia o niestosowania ulgi dla klasy średniej różnica będzie 89,09zł/m-c


@zibizz1: Nie zaznaczyłem rozliczania się samodzielnie i wysokość podstawy podatkowej była 17% a OP przekracza 120 000zł brutto więc wpada w drugi próg.

Jeśli w grudniu dostatnie dodatkowe 7700 brutto to
@Franzowaty: usun tego excela.
1. 10500 brutto nie przekracza progu podatkowego 120tys bo brutto to nie podstawa opodatkowania
2. Dodatkowe wynagrodzeniez umowy cywilnoprawnej nie wlicza się do ulgi dla klasy średniej bo do niej liczy sie tylko UoP i JDG na zasadach oólnych
3. Ulga dla klasy średniej nie przepada,a ale isła nabywcza pieniedzy za rok będzi mniejsza o 5-10% (inflacja)
4. Wszystko na https://jakipit.pl/ zostało dokładnie zweryfikowane i to co