Wpis z mikrobloga

  • 11
63 + 1 = 64

Tytuł: Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego
Autor: Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Król
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
ISBN: 9788365089083
Wydawnictwo: Wilk&Król
Liczba stron: 528
Ocena: ★★★★★★★

Ale przybyło ostatnio ludzi. Mam nadzieję, że zobaczymy się w tak zacnym gronie również w grudniu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Co do książki, to jest to zbiór listów pisanych przez Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego. Pierwszego pana raczej nie trzeba przedstawiać, pisarz, poeta, współtwórca Skamandrytów, o których męczyła chyba każda polonistka w szkole średniej, naczelny gej Polski w okresie międzywojennym. Tę ostatnią „ciekawostkę” możecie kojarzyć np. z wydanego niedawno „Hiacynta”, bo na pewno nie z polskiej szkoły.

Podeszłam do tej pozycji z przekonaniem podpartym recenzjami, że jest ona o zakazanej miłości, nieszczęśliwym uczuciu starszego mężczyzny do nieuleczalnie chorego chłopaka, toksycznej relacji, która zakończyła się we wzruszający i tragiczny sposób.
Tylko że tak nie do końca jest

Książka zaczyna się od informacji o śmierci adresata listów. W takiej kolejności trudno byłoby kogokolwiek wzruszyć, chociaż znam akurat przykład, w którym ten zabieg się udał. Tutaj, moim zdaniem, zupełnie nie. Również pośmiertne listy na to nie wpłynęły.
Relacja była jak najbardziej toksyczna, ale wbrew intencjom Iwaszkiewicza z korespondencji nie wynika, by całą winę za to ponosił Błeszyński. Iwaszkiewicz był w mojej opinii jeszcze gorszy.
Czy była to miłość zakazana? Szczerze mówiąc, to ani to nie była miłość, a w kręgach artystycznej Warszawy, w otoczeniu bogatych i wpływowych ludzi, nie była też specjalnie zakazana.

Jeśli miałabym podsumować całą tę historię, to powiedziałabym, że koncentruje się ona na życiu starego erotomana, który miał pieniądze, by spełniać swoje seksualne fantazje, a później przekładać je na swoją twórczość, i jego stosunkach z mężczyzną lekkich obyczajów, który starał się jak najmocniej wydoić z pieniędzy swojego klienta. Trudno powiedzieć, by Błeszyński był chociaż biseksualny. Raczej był po prostu przyzwyczajony do wygodnego życia.

Iwaszkiewicz też nie wydaje mi się homoseksualny, chociaż on sam twierdził co innego. Praktycznie cały czas wspomina o „pięknych kobietach”, okazyjnie z nimi sypia, w pewnym momencie nawet jego kochanek jest zazdrosny o swoje partnerki. Czuć jednak jego niechęć w stosunku do kobiet, traktuje je bardzo przedmiotowo (młodych mężczyzn zresztą też), w pewnym momencie pisze wprost, że ich „nie lubi”. Czyli wychodzi, że jest bardziej biseksualnym incelem niż gejem.
Prawdopodobnie wychodzi ze mnie cynizm, ale taki obraz wyłonił mi się z korespondencji.

Trudno mi było do któregokolwiek z bohaterów odczuć sympatię. Może tylko do Hanny Iwaszkiewicz, która zdawała się rzeczywiście kochać i wspierać swojego męża, mimo że jego ciągłe zdrady niewątpliwie ją raniły.
Iwaszkiewicz starał się przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, ale pomimo niewątpliwego talentu literackiemu, chwilami nie udaje mu się to robić. W tych fragmentach widać jego rzeczywistą pogardę do Błeszyńskiego, do jego inteligencji, zachowania, zainteresowanie wyłącznie jego wyglądem, okłamywanie go, traktowanie jak tanią prostytutkę. Co ciekawe, w listach pośmiertnych ten negatywny stosunek wręcz narasta.

Tyle jeśli chodzi o moje subiektywne odczucie jeśli chodzi o bohaterów, a co do samej książki, to jest całkiem interesująca. Męczy ciągle umizgiwanie się autora listów do swojego kochanka, ale z drugiej strony dostajemy też sporo informacji na temat pracy i podróży Iwaszkiewicza, jego relacji z innymi znaczącymi w świecie kultury osobami. I tak, to są listy, więc teoretycznie głupio je oceniać pod względem literackim, ale z drugiej strony odnoszę wrażenie, że autor doskonale wiedział, że jego korespondencja zostanie później wydana. Z pewnością był nietuzinkową, lubiącą być w centrum uwagi postacią

Polecam, chociaż pozycja nie dla każdego, bardziej dla tych, których interesuje ten konkretnie poeta.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Wypok2 - 63 + 1 = 64

Tytuł: Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i...

źródło: comment_1641325029gqTDeIbi9zx5LELkKDXgE2.jpg

Pobierz