Wpis z mikrobloga

59 + 1 = 60

Tytuł: Jądro ciemności
Autor: Joseph Conrad
Gatunek: klasyka
ISBN: 9788324018079
Tłumacz: Magdalena Heydel
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 112
Forma książki: książka
Ocena: 8/10
Czytałam tę książkę drugi raz i albo bardzo się zmieniłam, albo kilka lat temu czytałam bardzo zły przekład - i chyba zgodzę się drugim argumentem. Tym razem lektura nie była męcząca i płynęłam gładko, mimo niezbyt łatwej tematyki, jaką podjął Conrad. Korzeniowski w młodości marzył o odkrywaniu lądów, które na mapach jeszcze wtedy oznaczanie były białymi plamami. Należał do kompanii handlowej, a echa tych biograficznych wydarzeń dostrzec możemy w jego niewielkiej książce. Opowiadanie rozpoczyna się od rejsu po Tamizie, który jest jedynie pretekstem do tego, by jeden z członków załogi - Marlow - opowiedział o swojej wyprawie po kość słoniową. Mamy tutaj do czynienia z kompozycją szkatułkową, czyli z opowiadaniem w opowiadaniu, mającym w tym przypadku zwiększyć wiarygodność przekazywanych treści. Równie ciekawe jest również to, w jaki sposób dowiadujemy się o realiach tamtego świata - wydaje się, że odwrócony tutaj został klasyczny ciąg przyczynowo-skutkowy. W wielu sytuacjach najpierw poznajemy skutek, a dopiero później jego przyczynę - najpierw widzimy ozdobne kule, a później dowiadujemy się, że są to czaszki nabite na pal; najpierw widzimy buty brodzące we krwi, a później dowiadujemy się kto został zabity. Taka narracja sprawia, że jeszcze bardziej dajemy się pochłonąć temu światu, do którego większość z nas nie chciałaby wkroczyć. Oczami Marlowa przemierzamy kontynent w poszukiwaniu znakomitego agenta - Kurtza. Za pośrednictwem wszystkim znanych kontrastów kulturalnych poznajemy mieszkańców Afryki i europejskich wyzyskiwaczy. Conrad na własne oczy widział wyzysk tamtejszej ludności, więc oczywistym zdaje się, że krytykuje postęp cywilizacyjny, który przechodzi w regres. Jednak książka nie spotkała się z jednorodnym odbiorem, ponieważ część czytelników zarzuciła autorowi jawny rasizm, natomiast żeńskie grono odbiorców - seksizm.
Czy współczesny czytelnik powinien przeczytać tę książkę? Nikt za nas tego nie zrobi, więc warto, mimo niepochlebnych opinii, które posypały się w stronę Korzeniowskiego. Skłaniałabym się ku temu, by widzieć w tej książce i krytykę kolonializmu, i szeroką symbolikę, jednoczenie nie zatracając się wyłącznie w jednym sposobie odbioru.
Przez jednych wyklinany, a przez innych wpisywany w kanon najważniejszych dzieł literatury światowej, Conrad tworzy dzieło symboliczne i niejednoznaczne, po które warto sięgnąć.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #klasykabookmeter
p.....m - 59 + 1 = 60

Tytuł: Jądro ciemności
Autor: Joseph Conrad
Gatunek: klasyka
I...

źródło: comment_1641309818b0hvAX3DqoAWTMuxAoHdmo.jpg

Pobierz
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (5.9 / 10) (7 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-11-19 - Użytkownik Owieczka997 ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2020-12-28 - Użytkownik rales ocenił na: ★★★
Może ja czegoś nie rozumiem, ale nie wiem o co tyle szumu wokół tego opowiadania. Może spodziewałem się zbyt wiele kiedy wszyscy mówili jakie to mroczne, ciężkie, jaki obraz dehumanizacji i jakie przemiany charakterów. Porównując do kilku innych utworów Conrada to emocje jak na grzybach.
Może ktoś mnie wyprowadzi z błędu, wydaje mi się, że książka uwielbiana jest przede wszystkim w USA… dlatego że krótka, ale na jej temat można lać wodę