Wpis z mikrobloga

2pytania!
1) Jeżeli jestem u jednego pracodawcy i wiem że przykładowo zarobię więcej niż 11400 miesięcznie to mogę od razu składać oświadczenie o rezygnacji z ulgi, bo jak nie to w rozliczeniu będę musiał ją oddać? pitu 2 nie muszę składać prawda?
2) czy jeżeli dostaje wypłatę grudniowa teraz w styczniu to już nie będę mógł odliczyć składki zdrowotnej za grudzień czyli pracodawca potrafi mi więcej zgadza się?

Wołam też @zibizz1 bo widziałem że dzieliles się wiedzą i udzielasz odpowiedzi.

#nowylad #podatki
  • 6
@plamek1989:
1) możesz, ale po co? To oświadczenie jest dobre jak masz wiele etatów, wtedy u wszystkich pracodawców rezygnujesz z ulgi dla klasy średnie rozliczanej w ciągu roku. PIT-2 to rozliczanie kwoty wolnej na bieżąco, to może tylko jeden z pracodawców i najlepiej jednemu to złożyć bo to 425zł miesięcznie od 2022
2) nie, data przelewu nie jest ważna, ważne jest Ci wpisze w PIT-11 i jak ten ZUS opłacił. Za
@zibizz1: 2) dzieki, jasne.
1) no ale jezeli nie bedzie mi pobierał pracodawca tej kasy co miesiac, to na koniec roku bede musiał oddać pewnie około 5k zł. Więc skoro pewnym jest ze przekrocze to moze warto od razu zgłosić rezygnacje z ulgi dla klasy sredniej?
@zibizz1 Wg twojego kalkulatora bede dostawał jakies 440zł mniej miesiecznie w stosunku do roku 2021. I teraz wiem, że nie mieszcze sie w ulge dla klasy sredniej. Wiec musze jakies wnioski w prcy składac? mam tylko 1 pracodawce. Zoną tez nie wchodzi w ulge dla klasy sredniej, bo zarobki podobne.