Wpis z mikrobloga

Zrobiłem takie zestawienie jak kształtowała i kształtuje się cena gazu ziemnego w najpopularniejszej taryfie dla przedsiębiorców czyli BW wg cennika "Gaz dla Biznesu" w PGNiG.

Dla niezorientowanych. Od kilku lat cenę gazu podaje się w groszach (jeszcze) za 1 kWh. Z 1m^3 gazu ziemnego uzyskujemy około 11,2 kWh. Najpopularniejsze kotły CO mają około 24-26 kW (moc maksymalna na godzinę).

I teraz co do samej taryfy biznesowej. To taryfa dla każdego, kto w lokalu w którym podpisuje umowę prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą i zużywa gaz czy to do ogrzewania budynku czy to do produkcji czegokolwiek. Może to być wasz fryzjer, kosmetyczna, lokalny kebab czy mechanik samochodowy, restauracja.

Co do wielkości zużycia to np u nas w firmie miesięcznie zimą zużywamy około 8000kWh. Możecie sobie policzyć różnicę we wzroście kosztów działalności...

Jakiś czas temu dodałem znalezisko o kolejnej podwyżce i w komentarzach ktoś zwrócił mi uwagę o procenty. Więc mam nadzieję, że teraz jest dobrze.(Cena wzrosła o 480% albo inaczej wzrosła prawie 6cio krotnie (5,8) - w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Wzrost od 2020 roku podany jest w odniesieniu do ceny, która obowiązywała od 1 stycznia 2019 roku do 1 lipca 2021 roku czyli 13,748 gr/kWh - cena ta i tak w I kwartale 2021 roku była wyższa od taryfy dla gospodarstw domowych o około 54%.

Jakby ktoś gdzieś usłyszał, że rząd obniżył stawki VAT i pomaga to w pewnym sensie tak ale tylko konsumentom, a nie przedsiębiorcom. Przedsiębiorca można powiedzieć w firmie VATu nie płaci tylko przekazuje VAT, który zapłacili mu konsumenci - w dużym uproszczeniu.

Zapraszam do podziwiania.

#biznes #przedsiebiorcy #ogrzewanie #gaz #gazziemny #ciekawostki #energia #fitfor55
roszej - Zrobiłem takie zestawienie jak kształtowała i kształtuje się cena gazu ziemn...

źródło: comment_1641211310nCHbnqpeSBCp7caw8JmxHW.jpg

Pobierz
  • 5
@PfefferWerfer: Nie przesadzaj z tą wydajnością PC PW bo to jest liczone przez każdego producenta inaczej i niektórzy nie wliczają w to defrostów pompy albo grzania na cele CWU lub ignorują zużycie prądu pompki obiegowej. 2.7-3.1 to są bardzo bardzo dobre wyniki, przy czym dobra pompa kosztuje obecnie 30k+ z montażem (8 kW, większe więcej). Chyba, że piszesz o gruntowej, ona wyciągnie te 4.1 rzeczywiście, ale z odwiertami kosztuje 2x tyle
@x06cdfx9: Do ogrzewania hal/magazynów to będą wrzucali zwykłe klimatyzatory, które są sporo tańsze od PC. Za zestaw agregat 10 kW i 2x jednostki wewnętrzne po 5kW zapłacisz już nawet 7-8k z montażem. Cenników przemysłowych jednostek nie znam, ale obstawiam że cena/kW jest jeszcze korzystniejsza.

Przy SCOP 2,8 jak w artykule to nadal jest 3x taniej niż gaz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie przesadzaj z tą wydajnością PC PW bo to jest liczone przez każdego producenta inaczej i niektórzy nie wliczają w to defrostów pompy albo grzania na cele CWU lub ignorują zużycie prądu pompki obiegowej. 2.7-3.1 to są bardzo bardzo dobre wyniki, przy czym dobra pompa kosztuje obecnie 30k+ z montażem (8 kW, większe więcej). Chyba, że piszesz o gruntowej, ona wyciągnie te 4.1


@x06cdfx9: firmy będą przerzucać się na pompy powietrze