Wpis z mikrobloga

@Zapaczony: Ale to od dawna o tym piszę na wykopie jak się pojawiają dyskuje. W PL nie ma sensu taki magazyn energii. Za mało Słońca mamy poza okresem latnim.

Latem długi dzień i duża autokonsumpcja, jesienią już starcza na autokonsumpcję a zimą nie starcza na nic. Więc kiedy ten magazyn ma się zwrócić jak zimą będzie ciągle rozładowany.

Oczywiście ktoś napisał mirko, że ma instalację 50kW i magazyn 100kWh i że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mirekwirek: u mnie 100kWp i 200kWh magazyn żeby było off-grid. Przy zużyciu rocznym 8MWh
Natomiast jeśli chodzi o sam magazyn i jego opłacalność to taki żeby każdego dnia użyć możliwie całej pojemności. Czyli dla domu 5-20kWh w zupełności wystarczy no i na każdej przerzuconej przez magazyn kWh musimy zarobić 1zl żeby to miało sens ekonomiczny jakiś. Może jak wejdą taryfy godzinowe i będą godziny w których prąd będzie skupywany za darmo
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Rozpatrywanie magazynu w kontekście całkowitego off-gridu rzeczywiście jest bardzo nieopłacalne, najważniejszą sprawę, która akurat mnie by interesowała, poruszył dopiero na samym końcu - kwestia bezpieczeństwa energetycznego na wypadek awaryjnego zaniku napięcia w sieci zewnętrznej. Mam w domu oddzielne obwody na priorytetowe odbiorniki (alarm, brama garażowa, zasilanie kotła, ruter sieciowy, lodówka) i dawno już myślałem nad zabezpieczeniem ich działania (agregat prądotwórczy itp.). Jeśli udałoby mi się wykorzystać do tego magazyn, żeby
  • Odpowiedz