Wpis z mikrobloga

Witam,
Ostatnio będąc na spacerze przechodziłem obok Kampusu Pracze przy ulicy Stabłowickiej we Wrocławiu.
Są tam piękne, odrestaurowane (niektóre jeszcze nie) i ogromne budynki ceglane.
Wiecie może co tam się znajdowało przed tym jak zaadaptowano to pod Kampus? Chodzi mi o lata komuny, a także przedwojenne, bo zakładam, że powstały one przed II WŚ. Bliskość stacji kolejowej sugerować może jakieś zakłady przemysłowe, jednak budynki bardziej przypominają wyglądem jakiś szpital, dużą szkołę...?
Pozdrawiam
#wroclaw #breslau #historia
masonios72 - Witam, 
Ostatnio będąc na spacerze przechodziłem obok Kampusu Pracze pr...

źródło: comment_1640716856OVOTuwX9Il5pUi5Kot1klG.jpg

Pobierz
  • 10
@masonios72: http://interaktywna.wyborcza.pl/ilab/

Jeszcze siedem lat temu kampus Pracze to były zniszczone poniemieckie gmachy. Zbudowano je ponad 100 lat temu jako miejskie domy opieki dla ubogich i nieuleczalnie chorych. Kolejni lokatorzy zostawiali po sobie ślady. Po czasach niemieckich zachowały się ciepłownia i wieża ciśnień z zegarem. Były tam nawet kuźnia, ślusarnia i gołębnik. Po wojnie w budynkach skoszarowano wojsko radzieckie. Gdzieniegdzie na ścianach gmachów zostały napisy wykonane cyrylicą.


W latach 60., podczas
@darek-jg: W miedzyczasie tam byla jeszcze szkola rolnicza, a takze ' zastepcze' warsztaty szkoly samochodowej z borowskiej ( sam nawet tam jezdzilem przez rok, #!$%@? szlo dostac jadac w zimie jelczowym 103, z placu 1 maja na pracze ponad godzine). Ciekawostka - kawalek dalej mieszka Maciek Janowski