Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#praca #podatki #fryzjer #prawo

Mireczki może wy się orientujecie. Zacząłem na początku grudnia pracę jako fryzjer, pierwsza praca w zawodzie. Na zasadzie douczenia się, nie miałem (przynajmniej z pierwszych rozmów) być tutaj w pełni profesjonalnym fryzjerem z umową o pracę.
Dostałem umowę zlecenie z kwota 1000zl xD ale właściciel salonu mówił, że te tysiąc tak umownie, a będę dostawał 40% od obrotu który wykonam. Mając to na uwadze, dymalem na weekendy do innej pracy w której prscowalem do tej pory aby nie zostać bez środków do życia, bo ile zarobi taki początkujący fryzjer z 40% prowizji od usługi?
I problem pojawił się dziś, bo potrzebowałem wolne na jutro. Pracodawca odparł mi, że nie mogę wziąć jutro wolnego, bo mam być 5 razy w tygodniu po 8 godzin.
"o ty #!$%@?" pomyślałem.
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jeśli pracodawca już wymaga pełnego wymiaru pracy w 160 godzinach, to należy mi się minimalne wynagrodzenie za ten czas jakim jest 2800 brutto?
Bo okej, 40% to fajna kwota jak robisz 10000zl obrotu miesięcznie, ja zrobiłem w grudniu 3800 i to głównie dlatego, że przed świętami ciężko było się zapisać gdziekolwiek i trafiło mi się dużo klientów. Czyli biorąc pod uwagę te 40%... Dostanę 1500zl.
Wszystko by było spoko, jak najbardziej byłbym zadowolony, gdybym nie był traktowany jak pracownik na etacie xD bo skoro wymaga się ode mnie siedzenia w pracy 8-9 godzin, to za każdą z tych godzin czy strzygę czy nie(a rozchodzi się o to, że nie, już po świętach jest to maks 2 klientów dziennie) należy mi się chociaż minimalne wynagrodzenie.
W ogóle szef Janusz biznesu razem z żoną która zaczął niedawno tytuowac szefowa (babka nie ma nic wspólnego z zakładem) chcą zwołać jutro zebranie pracownicze odnośnie wolnego ogółem, więc mam im zamiar wygarnąć, że skoro wymagają pełnego wymiaru godzin, ja wymagam za to wynagrodzenia, inaczej się rozchodzimy. Kojarzy ktoś taka sytuacje, może jakiś fryzjer się wypowie? Proszę o pomoc :/
  • 4
  • Odpowiedz
@BeDoEl: masz obowiązek dostać 18,30 zł na godzinę minimum nie obowiązuje Cię minimalne wynagrodzenie tylko minimalna stawka godzinowa bo nie masz UOP, jak chcesz się bawić musiałbyś ustalić stosunek pracy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@BeDoEl: Tyle ile dostajesz podzielone przez liczbę godzin w pracy lub w stanie gotowości ma być równe/większe od minimalnej. Nie mam pojęcia jak masz zapisane to 40% obrotu, ale jeżeli masz samo 1000 zł na umowie to oznacza, że zatrudniają cię na 54 godziny w miesiącu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Adams_GA: @kuljak: to wiele wyjaśnia, dzięki. Co mam powiedzieć jeśli będą robić problemy? Spędziłem tu w tym miesiącu na dobrą sprawę jakieś 23 dni, po 8-10 godzin, myślę, że z 180 na dobrą sprawę a miesiąc się nie kończy. Zarobku ze mnie niecałe 4000 brutto, i byłbym w stanie się zgodzić nawet na te 1500 bo nie traktowałem tego jako pełnoprawna pracę, bo się uczę, ale jak już mam kule
  • Odpowiedz
@BeDoEl: powiedz żeby się określili, albo płacą wszystko zgodnie z Kodeksem pracy, w tym za przestój, albo niech nie wymagają pełnej dyspozycyjności na umowie zlecenia, bo masz prawo po prostu nie świadczyć usługi.
  • Odpowiedz