Wpis z mikrobloga

Kochani, czy ktoś z was jest w stanie przybliżyć mi ideę patriotyzmu? W sumie nigdy się nie zastanawiałem jaki może mieć sens, a może jakiś faktycznie ma; jak dla mnie jest to cieszenie się ze zbiegu okoliczności i to niezbyt szczęśliwego, że urodziło się w Polsce, a nie w Niemczech. Przypominam o zasadzie "obrażaj - nie komentuj" więc zanim napiszesz dobrze się zastanów... #pytania #patriotyzm
  • 25
@derponator: Mnie tak tylko zastanawia jak można czuć tak wielkie przywiązanie dla kraju w którym się urodziliśmy, przecież nikt z nas nie ma na to specjalnego wpływu lol. Nie żebym miał coś ogólnie do patriotów bo wielu z nich to zupełnie normalni ludzie, no ale w takie dni jak dzisiejszy boję się że mogę mieć problem by zobaczyć takich w mediach.
@derponator: jak mam ci wytłumaczyć, że ktoś np. wybiera śmierć w walce o wolność, a inny ucieknie z kraju? To są osobiste decyzje.

@BenderRodriguez: wiem, mam to w głowie, ale nie wytłumaczę tego człowiekowi, który urodzenie się tutaj uznaje za splot nieszczęśliwych okoliczności.
@jantarka: ale nawet nie podjęłaś próby tłumaczenia, a to oznacza, że sama do końca nie wiesz co to znaczy i jesteś tego wszystkiego bardzo niepewna.

jak mam ci wytłumaczyć, że ktoś np. wybiera śmierć w walce o wolność, a inny ucieknie z kraju?


przecież to w żaden sposób nie definiuje patrioty, bo ten pierwszy może być na przykład depresyjnym typem samobójcy, a drugi zaplanował ucieczkę, żeby nie ginąć w bezsensowny sposób,
@KapitanPlaneta: Pytasz jak można czuć przywiązanie do kraju? Myślę że normalnie, mówimy wspólnym językiem, jesteśmy jednym narodem i łączy nas wspólna historia i właśnie historia powinna być tym czynnikiem bo patrząc pod kątem IIwś to nasi pradziadkowie, dziadkowie walczyli o ten kraj żebyśmy mieli własny język i naród. Czy coś takiego ;p
@derponator: nie uda ci się to.

@BenderRodriguez: bo to ciężko wyjaśnić, tak jak z miłością; coś po prostu jest mi bliskie i nie zamienię tego na żadne bogate Niemcy.

przecież to w żaden sposób nie definiuje patrioty, bo ten pierwszy może być na przykład depresyjnym typem samobójcy


powiedz to rotmistrzowi Pileckiemu.
@jantarka: to ty pierwsza dałaś bardzo ogólny przykład. Miłość da się wytłumaczyć, patriotyzm też. Nawet nie próbujesz, więc to oznacza, że sama nie wiesz do końca co to znaczy. Wychodzi tylko, że jesteś bardzo nieracjonalną osobą, bo wolisz żyć w biednym kraju niż bogatym.
@BenderRodriguez: mogę napisać cały elaborat o moim podejściu do Polski i dlaczego chcę tu żyć, ale ktoś go przekreśli bo np. dla niego wyznacznikiem w życiu jest to, aby żyć bogato a nie biednie. Inne poziomy rozumowania, nie dogadamy się.
@derponator: To, że miejsce urodzenia jest przypadkiem, nie zmienia faktu, że jednak gdzieś się urodzić musiałeś. Najprawdopodobniej oznacza to, że wychowywałeś się w tym miejscu, jego problemy cię dotyczą, mówisz w obowiązującym tu języku. Gdybyś urodził się gdzie indziej, w dużej części byłbyś kimś innym. Nic dziwnego zatem, że powstają uczucia wynikające z przywiązania do tego miejsca. To jest oczywiście czysty relatywizm, ale nie da się od niego uciec.