Wpis z mikrobloga

2294 + 1 = 2295

Tytuł: Limes Inferior
Autor: Janusz Zajdel
Gatunek: SF
Ocena: ★★★★★★★★★

Moja (i zapewne nie tylko) ulubiona powieść Janusza Zajdla.

Świat wykreowany przez autora ma dwie podstawy. Pierwsza, to brak pieniędzy w tradycyjnej formie. Zostały one zastąpione punktami, czerwonymi, zielonymi i żółtymi, za które można nabyć wszelkie dobra i usługi. Druga, to społeczeństwo podzielone na klasy inteligencji w zakresie od zera (najmądrzejsi) do sześciu (najgłupsi).

Cała historia kręci się wokół chęci obywateli do zdobycia jak największej liczby punktów, przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Zagłębiając się w powieść poznajemy coraz większą ilość metod, jakie pozwalają na osiągnięcie tego stanu, a pomysłowość społeczeństwa, nawet tego najmniej inteligentnego, potrafi zadziwić.

Głównym bohaterem powieści jest Sneer, mężczyzna koło czterdziestki, z czwórką na Kluczu i mnóstwem żółtych punktów na koncie. Dzięki wrodzonemu sprytowi udaje mu się zdobyć odpowiednio niską klasyfikację przy realnie sporej inteligencji, dzięki czemu nie musi pracować (nie każdy obywatel ma pracę, ale dla tych w zakresie zero-trzy jest ona obowiązkowa). Głównym źródłem dochodów lubiącego luksus Sneera jest „lift”, czyli nielegalna pomoc w podnoszeniu innym ich klasy inteligencji.

Oprócz Sneera poznamy kilka postaci drugoplanowych, np. Prona, który wchodzi w (jakżeby inaczej) nielegalne interesy z grupą „inżynierów” zainteresowanych manipulacjami na Kluczach.

Bardzo dobra powieść pokazująca, że nie mamy się czego wstydzić jeśli chodzi o kreowanie dystopii i możemy sięgnąć po rodzimych autorów. Ciekawe pomysły, które w dzisiejszych czasach niebezpiecznie zbliżają się ku realizacji, skondensowana formuła i stopniowo odkrywane tajemnice to jest to, co Zajdel zbudował niemal bezbłędnie. Oczywiście niektóre nowinki techniczne i metody ich zabezpieczenia mogą wydawać się nieco banalne (zwłaszcza dla osób zaznajomionych z tematem), ale SF ma to do siebie, że niektóre pomysły się starzeją. Chociaż tu nie widać tego aż tak bardzo. Polecam.

#bookmeter
kulfon_wulkanizator - 2294 + 1 = 2295

Tytuł: Limes Inferior
Autor: Janusz Zajdel
...

źródło: comment_1639898428g9VLWTodD44j3ENrPEoXHd.jpg

Pobierz
  • 24
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.1 / 10) (15 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-09-04 - Użytkownik Dziadekmietek ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-04-24 - Użytkownik rancorn ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 /
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@kulfon_wulkanizator:

brak pieniędzy w tradycyjnej formie. Zostały one zastąpione punktami, czerwonymi, zielonymi i żółtymi, za które można nabyć wszelkie dobra i usługi. Druga, to społeczeństwo podzielone na klasy

Już niebawem to będzie rzeczywistość, polecam sprawdzić CBDC w Google, najlepiej na zakładce news. Central Bank Digital Currency.
Także Quantum Monetary System.
Zaś paszport szczepionkowy to pierwszy etap cyfrowej tożsamości z podziałem na klasy. Zostanie zintegrowany z cyfrowym portfelem na CBDC
@CultedelaRaison @resource_1337 Ok też czegoś mi brakowało tam, ale to bardzo w stylu Zajdla żeby zostawić czytelnika z polem dla wyobraźni. Jakos nie widzę tam poprowadzenia dalszej fabuły, no chyba że w kolejnej części z własnym głównym wątkiem. To nie Tolkien z 300 stonami fabuly po wrzuceniu pierscienia do wulkanu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kulfon_wulkanizator: pomysłowe są te książki zajdla - mi się przyjemnie słuchało audiobooka. Tylko pisane trochę bez większego kunsztu? Zawsze miałem niedosyt że nie są dobrze wyegzekwowane te pomysły.