Wpis z mikrobloga

Łódź (k.wa), deweloperzy mieszkań przy parku w 2019 (gt, az): 4,5 - 7k za metr
Inni deweloperzy mieszkań przy tym samym lub innym parku w 2021/2022 (peira, JHM): 9 - 12k za metr (dzisiaj) i to jeszcze stolarka okienna pcv zamiast alu XD
Przecież nawet jak to spadnie 20% będziemy wyżej niż przed pandemią ( ͡° ʖ̯ ͡°) było kupić te planty zawczasu jak srebrny mireczek radził #nieruchomosci
  • 24
@m_ney: @PfefferWerfer: ja jestem super #!$%@? już tym bo miałem w 2019 hajs, wystarczyło się dokredytować na końcóweczkę kwoty zakupu i na wykończenie i bym teraz 2 lata później był z własnym mieszkaniem i spłaconym kredytem
a tak teraz w 2021 mam jakieś 2,5x tyle hajsu i co z tego jak mieszkania kosztują też 2,5x tyle, więc musiałbym się zakredytować na 2x wyższą kwotę na tę końcóweczke + wykończenie XDDD
@affairz czyli w 2019 miałeś tyle kasy, żeby w 2 lata spłacić resztę kredytu a ty się zastanawiałeś? Jakby totalnie bez beki na co czekałeś? Nawet gdyby stopy wystrzeliły miesiąc później na 10% to i tak byś zamknął kredyt w max 3 lata xD rozumiem wtedy obawy ludzi czekających bo kredyt na 30 lat a nie wiadomo co to będzie i wtedy wzrost stop może ich zabić ale ciebie?
@Metylo: lubię mieć ten komfort nieposiadania kredytu i nie czułem się komfortowo z braniem kredytu na kwotę większą niż posiadałem w gotówce (tak operując na liczbach, mieszkanie dajmy na to 700k, miałem wolne ok 300k, więc bym potrzebował 400k kredytu na mieszkanie + 200k na wykończenie = sporo siana). a nie kupiłem bo mam już mieszkanie jedno, po prostu chcę zmienić mieszkanie "średnie" na mieszkanie "super", jako alternatywę którą miałem było
@Metylo: Jeszcze dodaj do tego, że jak zarabiam dobrze, tak moje zrodlo utrzymania jest potencjalnie niepewne i mozliwe sa duze spadki stad ograniczona chec kredytu (prywaciarz here)
@affairz: Na mocno przewartościowanych nieruchomościach w słabych lokalizacjach na spokojnie. Być może cena na portalach nie spadnie o połowę tylko mniej, ale doliczając wysoka inflację przez kolejne 2 lata (albo i więcej) może się okazać, że koniec końców wartość poleciała o połowę (jak nie więcej) :)
Przecież nawet jak to spadnie 20% będziemy wyżej niż przed pandemią


@affairz: "a nie mówiłem " ( ͡° ͜ʖ ͡°) a jebnie tyle co najwyżej w dziurach, a nie w duzych miastach. Pytanie do ktorych zalicza sie łódź xD

wykończenie


a wykonczenie teraz czegos to jeszcze gorzej niz kupno xD chociaz tu licze na wieksza korekte, jesli rynek zwolni, a zwolni. Przymierzam sie do remontu kupionego domu,
@alex-fortune: Ta decyzja teraz widac, ze byla zla ale o ile w 2019 mozna bylo przewidziec ze mieszkania wystrzela o tyle uwazam ze taki #!$%@? wzrost cen materialow budowlanych nie byl wtedy za bardzo do przewidzenia, a to byl moj plan B lub raczej A - jak mieszkania nie potanieja to sie buduje (mam gdzie)
@affairz: no, jasne, rozumiem, po prostu nie rozumiem dlaczego się wahałeś mając tak prostą sytuację - przecież spłaciłbyś bardzo szybko kapitał, to znacząca różnica względem typowego Kowalskiego, który bierze kredo na 30 lat i nie jest w stanie , choćby chciał, nawet 10% kapitału spłacić od ręki..
@alex-fortune gdyby nie dodruk pandemiczny i obniżenie stópek, nie wiemy jak by się potoczyło i może affiarz wcale nie podjął nierozsądnej decyzji.
Pod koniec 19 już się gadało że idzie kryzys finansowy..