Wpis z mikrobloga

#kwarantanna #koronawirus #covid19
Mirki jak macie jakieś doświadczenie to proszę o pomoc, bo jestem załamany.

Dziewczyna z którą mieszkam 11.12 dostała typowych objawów covid (38.6 C, kaszel), 13.12 dostała pozytywny wynik testu i izolację do 23.12. Zgłosiła mnie na kwarantannę i dostałem ją do 29.12.

Ja mam dużo słabsze objawy, od 12.12 kaszlałem, silne bóle mięśni, zmęczenie, ale już większość objawów przez 3 dni przeszła, albo znacznie zmalała. Praktycznie brak gorączki. Byłem spokojny o tę kwarantannę, bo następnego dnia tj. dzisiaj zrobiłem test i byłem pewien, że dostanę izolację do 24.12. Tymczasem wynik testu był negatywny.

Nie ma opcji, żebym się nie zaraził, wygląda na to, że covid póki co przechodzi u mnie łagodniej niż u różowego i chciałem zapytać jakie mam możliwości (na infolinii sanepidu jestem 63 w kolejce). Przede wszystkim chciałbym pojechać do rodziny na święta i ew. uzyskać status ozdrowieńca

1. Podobno po zakończeniu izolacji różowego, mogę zrobić test i przy negatywnym wyniku kończy mi się kwarantanna tego samego dnia o północy, czyli w wigilię 24.12 r. Czy da się to jakoś przyśpieszyć?
2. Czy jest nadal jakaś szansa na status "ozdrowieńca"? Z tego co czytałem to wykrywalność w testach PCR maleje wraz z czasem, czy jest sens starać się o kolejny test, a jeśli tak to po jakim czasie?
3. Podobno można wnioskować o pracę zdalną w czasie kwarantanny, ale w całym jej okresie. Nie jestem w stanie pracować w tym tygodniu, bo po każdym większym wysiłku śpię 2h. Czy da się to jakoś rozbić, żeby jeden tydzień "chorować", a drugi pracować? Musiałbym postarać się o L4 na okres tego tygodnia na "grypę", bo oficjalnie na covida nie choruję?
  • 75
@Tytanowy: 1. Test możesz wykonać na następny dzień kiedy różowej skończy sie izolacja czyli możesz 24 iśc na test, jak wyjdzie nagatywny to jestes juz zwolniony z kwarantanny. Jak pozytywny to siedziesz 10dni, a różowa już ma ozdrowieńca. 2. Jak chcesz ozdrowieńca to musisz mieć pozytywny i siedzisz 10dni na izolacji.
@lolex: Sugerujesz, że śpimy w jednym łóżku i nie zaraziłem się, a zachorowałem w tym samym czasie na grypę, pytam serio?
@dzakub63: Też to słyszałem, ale gdzie można znaleźć informacje na ten temat, bo na stronie rządowej o kwarantannie nie ma nic? Za to jest:

Pamiętaj! Jeśli mieszkasz z osobą zakażoną – wówczas obowiązuje Cię kwarantanna trwająca okres izolacji osoby zakażonej plus 7 dni licząc od dnia zakończenia tej izolacji.
@Tytanowy: gadałem z sanepidem bo mam taką samą sytuację. W czwartek kończy się domownikowi izolacja, więc ja w piątek idę na test. Jak wyjdzie negatywny to ściągają to dodatkowe 7dni.
@Qwertyzaq: dodzwoniłem się do jakiegoś tam działu, ale tam nic nie wiedza i skierowali na głowną infolinię więc odpuściłem. Jutro zadzownie do powiatowego, bo tam ostatnio szybko się dodzwoniłem i może bedą coś wiedzieć.
próbuje sie dobić na infolinie sanepidu, żeby się dowiedzieć, czy to zwolnienie po teście obowiązuje również osoby które już teraz są na kwarantannie, dam znać.


@dzakub63: Jak możesz to zapytaj również, czy liczy się negatywny test z dnia 14.12 :D. Generalnie, ta zmiana to przejście ze skrajności w skrajność, gdybyśmy zachorowali 2 dni później i mnie objęła ta zmiana automatycznie, to z kwarantanny 17 dniowej zszedłbym na 1 dniową, w dodatku
@Qwertyzaq: @Tytanowy: rozmawiałem z powiatowym i dostałem informację, że tyczy się to kwarantann nałożonych od dzisiaj tj.15. I powiedzieli tak samo, że prawo nie działa wstecz. Czyli jak Cie wsadzili na kwarantanne przed 15 to zgodnie z poprzednimi wytycznymi. Możliwe, że da się to jakoś obejść, ale to już musicie sami kombinować, bo u mnie kwarantanna do piątku. Jak coś to dajcie znać co tam ugraliście.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tytanowy: mam podobna sytuację. Na 100% mam covida, przechodzę lekko, jestem po 2 dawkach, ostatnia pół roku temu. W pn. źle się czułem i zrobiłem sobie 2 tesy z marketu. Oba pozytywne. Żona i dziecko wynik negatywny. Zapisałem się na test i mam 10 dni kwarantanny/izolacji. We wtorek byłem zrobić test, dalej czekam na wynik.
Żona - szczepiona 2 dawkami dzisiaj zapisze się na test. Dziecko 2 lata nieszczepione, zapisane na