Wpis z mikrobloga

Panowie zapraszam na dłuższy post na temat najbliższych miesięcy, bez FUDU i SHILLU, jestem ciekaw waszych opinii bo sytuacja zapowiada się ciekawie.
tldr: Hossa&Bessa, S&P500&BTC, Tether vs. uregulowane stablecoiny.

Hodl ma oczywiście sens, ale nie brakuje opinii(sic!) że hossa (cykl) na krypto skończy się za 1-3 miesiące lub już się skończyła. Nadchodzący tapering nie zwiastuje dla rynków kapitałowych nic dobrego. Na pewno na krypto da się jeszcze teraz zarobić, ale wszystko teraz zależy od FED i od tego jak bardzo przyspieszą tapering. Korelacja bitcoina z S&P500 i Nasdaq niesamowita, ale bitcoin ostatnio odbił znacznie słabiej niż indeksy.

Projekty jak Ethereum 2.0 napawają optymizmem, ale może trochę potrwać zanim zostanie to wprowadzone. Z drugiej strony ciągle jest Tether i 76mld dolarów bez pokrycia, podczas gdy administracja Bidena już dokręca śrubę, wysyła listy i przesł#!$%@? firmy stablecoinowe oraz kryptowalutowe (kilka dni temu przesłuchanie w senacie, ale oczywiście brak Tethera).

Rozwiązanie sprawy Tetheru nie jest proste bo stali się trochę ofiarami wielkości własnego produktu, ale oczywiście nikt nie kazał im drukować pieniędzy bez pokrycia. Bez tego nie ruszymy się dalej, przykładem są ETF-y spot btc i eth które są teraz odrzucane przez SEC między innymi z powodu ryzyka manipulacji. Tylko jak to rozwiązać? USDC(Circle) ma już 41mld$ mc, BUSD(Binance) 14mld$ mc, reszta dogania. Bessa może namieszać bo jak wiadomo duża część pokrycia jest w papierach wartościowych z którymi wiadomo co się może stać.
Martwi mnie jednak co się stanie z Tetherem do momentu w którym uregulowane stablecoiny go dogonią w mc, przecież ta firma nigdy nie pokaże swoich aktywów, oto moje scenariusze.
Mało prawdopodobny scenariusz: Tether pali kilkadziesiąt mld dolarów(chyba fizycznie niemożliwe) i ujawnia że pokrywa wszystko i przeprowadza się do USA
Łagodny scenariusz: giełdy powoli przechodzą na zamienniki, tether traci na znaczeniu (jak skoro obecnie Tether to podstawowa para dla handlu i określania wartości wszystkich krypto.
Gruby scenariusz: SEC i inne instytucje w obliczu braku transparentności Tetheru, próbują zakazać/zniechęcić mając krajowe alternatywy tego samego produktu (kontrola i oczywiście podatki),
RUGPULL: To sam Tether wybiera moment w którym schodzi ze sceny, imo exitscamu nie będzie bo i tak przez te lata nawet nie chcę wiedzieć ile zarobili, nie zaryzykują listu gończego, po co się mają martwić na starość mając więcej niż są w stanie wydać? Mogą natomiast dogadać się ze sądem i zrobić kontrolowany upadek oddając chociaż 60-70% pokrycia.

Podsumowanie zmartwionego inwestora: Ostatnie przesłuchania i wezwania dot. krypto w USA i to jak dobrze radzą sobie tam przedstawiciele branży (polecam ostatnie w Senacie jak ktoś zainteresowany), pokazuje że owszem "adopcja" postępuje, ale kontrola i ochrona inwestorów przed manipulacjami najwidoczniej jest potrzebna przy tak dużym rynku. To będzie długi i skomplikowany proces, pozostaje pytanie kiedy i co się stanie z Tetherem, jestem pewien że zastąpienie go czymś regulowanym będzie nowym etapem w historii. Obawiam się, że chyba bez rzezi sprawa Tethera się nie rozwiąże.

#kryptowaluty #bitcoin #ethereum
  • 10
@scriptkitty: Ok, dlatego napisałem o powiązaniu btc z S&P500, przyznam że nie doceniałem wcześniej tego tego "helikopter money", ale na chłopski rozum, 120mld dolarów miesięcznie, teraz 100mld dolarów defacto pompowane prosto w rynek, to napędziło olbrzymią hossę. Tapering czyli zaprzestanie dodruku i podwyżka stóp? Jakie tu widzisz paliwo do wzrostów? Po dwóch latach hossy napędzonej przez FED, indeksy wejdą w bessę i będą musiały skorekcić, w tym przypadku grubasy wchodzą do
Nie wspomnę o tym, że koszt energii na Zachodzie bije rekordy, mamy ekomodę już na stale, a bitcoin na Proof of Work jest po prostu przestarzały.


@typeson: Nie mogę się zgodzić.

Bitcoin ma proof of work, bo jest to odwzorowanie rzeczywistości - jedynym sposobem na tworzenie pieniędzy powinna być praca. A praca wykonywana przez komputer oznacza wykorzystywanie energii. W ten sposób cyfrowy pieniądz działa tak jak powinien działać wolny rynek.

PoS
@typeson: 1. FED nie podniesie stop IMO bo prędzej się cała ekonomia świata posypie. Więc moim zdaniem na ten moment FED nie ma innej opcji że by drukować i utrzymywać tą bańkę przy życiu w nieskończoność. W styczniu kolejne adjustment do CPI więc będą zakłamywać inflacje i drukować dalej. Tylko czekać na kolejną wymówkę FEDu że by zatrzymać tapering.
2. Tether ma oczywiście pokrycie, nie wiem skąd wy te fudy biezecie,
thunder08 - @typeson: 1. FED nie podniesie stop IMO bo prędzej się cała ekonomia świa...
@scriptkitty: Jest to jak najbardziej zasadna idea, zapewne jest to już wycenione w wartości bitcoina chociaż częściowo że taki system jest i nie da rady nic z tym zrobić. Tak samo aktualnie w cenie ETH też pewnie jest częściowo wliczone, że nie da się tego sensownie przesyłać przez fee. Jest ona szlachetna, ale wszyscy są w tym dla pieniędzy, więc
Natomiast coś tak przełomowego jak sama obietnica technologii moim zdaniem jest
@thunder08: > Więc moim zdaniem na ten moment FED nie ma innej opcji że by drukować i utrzymywać tą bańkę przy życiu w nieskończoność.

1. Inflacja w USA jest najwyższa od 30 lat. Z resztą Powell już powiedział że trzeba przemyśleć wcześniejsze zakończenie skupu obligacji. Coraz więcej jest głosów o tym, że banki centralne pozwoliły sobie za dużo. Zasypali rynek gotówką, uniknęli kryzysu ale nie unikną recesji, wskaźniki i cykle Kondriateva
Projekty jak Ethereum 2.0 napawają optymizmem, ale może trochę potrwać zanim zostanie to wprowadzone.


@typeson: "Jak Boomerzy w rządzie amerykańskim wykumają zupełnie jak to naprawdę działa to dojadą Ethereum i DeFi tak ostro, że nie znajdą nawet jego noda na całym świecie. :D"
@typeson: ad1. Dlatego w styczniu kolejne adjustment i okaże się że inflacja znowu spadnie. Ciekawe co teraz wymyśla, ostatnio zamienili steki na kurczaka więc teraz chyba pora kurczaka na żarcie dla psa zamienić xd też jestem bardzo ciekaw kolejnych kilku miesięcy. Btw w 2018 już też próbowali tightening i wiadomo jak się skończyło a wtedy bańka była znacznie mniejsza, oczywiście nie wycofają się z taperingu od razu, ale jeśli sp500 i
@thunder08: Dlatego właśnie pojawiają się głosy, że taka polityka monetarna była zbyt przesadzona. Doprowadzili do sytuacji gdzie po prostu wiele spółek jest przewartościowanych, ale z powodu takiego napływu gotówki musiało do tego dojść, bo gdzieś te miliardy musiały lądować. Kryzys 2008, dodruk zapobiegł krachowi, ale porównując tamto odbicie to było pierdnięcie w porównaniu z tym co zrobiły hamburgery. Szał trwa nadal, ale to musi się kiedyś skończyć,nie jest to organiczny wzrost