Wpis z mikrobloga

#gaz #ogrzewanie #gwarancja #rekojmia #prawo

Mireczki - potrzebuję porady serwisanta pieców gazowych albo prawnika xD. Założyli mi piec gazowy z 7k PLN z 2 miesiące temu, działał elegancko do wczoraj - przestał działać i wywala szklany bezpiecznik topikowy na płycie głównej urządzenia. Serwisant upiera się, że to przez brak uziemienia (stara instalacja elektryczna w pomieszczeniu) - elektryk natomiast twierdzi że to absolutnie nie ma wpływu, bo jedynym ryzykiem związanym z brakiem uziemienia jest to że mógłbym zostać porażony po dotknięciu obudowy urządzenia, a nie to że sprzęt przestał działać z tego powodu. Doprowadził prowizorycznie gniazdo z z uziemieniem do pieca, sytuacja nadal taka sama - kolejne bezpieczniki wywala w ten sam sposób.

Pacjent to Termet EcoCondens Gold Plus.

Autoryzowany serwisant odpycha odpowiedzialność od siebie i mówi, że sam jestem sobie winien korzystając z "nieprzepisowej" instalacji i nie chce tego dalej procedować. Kto ma rację? Jak to ugryźć żeby ktoś się poczuł do naprawienia tego - rękojmia/gwarancja?
  • 4
Jak to ugryźć żeby ktoś się poczuł do naprawienia tego - rękojmia/gwarancja?


@PfefferWerfer: a co jest napisane w instrukcji serwisowej pieca? Są tam wymagania dla sieci? Jeżeli są to niech Ci elektryk zrobi jak jest w wymaganiach i da papier. Potem ten papier pokazujesz serwisantowi i niech robi tak żeby działało bo masz papier, że gniazdko jest takie jak ma być.
@ksiak: W wymaganiach jest standardowe gniazdo z uziemieniem i takie teraz jest, ale piec się zepsuł gdy było bez uziemienia i tym się serwisant zasłania jako przyczyną awarii.

W międzyczasie poczytałem trochę o temacie i to na 99% walnięty warystor który nie wytrzymał przepięcia w sieci (mieszkam na zadupiu i w trakcie ostatnich wichur były chwilowe zerwania prądu). Taka naprawa oznacza konieczność wymiany warystora (naprawa elektroniczna) albo całej płyty głównej (szybciej
@PfefferWerfer: możesz zrobić inaczej. Jak masz dom ubezpieczony a masz na pewno to skorzystaj z tego i niech naprawią.

Jeżeli chodzi o wymianę warystora to oni tego nie będą robić, do wymiany cała płyta główna, koszt z serwisem itp pewnie będzie około 1.4k pln.
Piec natomiast podłączasz przez UPS ale dedykowany do pieca gazowego. Zwykły UPS nie da rady ponieważ producentom nie chce się ogarnąć zmiany fazy zatem to UPS musi
@ksiak: Zadzwoniłem do drugiego autoryzowanego serwisanta, przyjechał i faktycznie stwierdził wadliwą płytę główną, ale nie widzi tu jakiejś specjalnej winy instalacji (poodłączał wszystko od płyty i sama też powodowała przepalenie bezpiecznika, wykluczył też warystor bo nie puszczałby napięcia na kolejne przepalające się bezpieczniki), zabrał ją na naprawę gwarancyjną a mi podłączył nową i wszystko działa. Na razie obyło się bez kosztów (zobaczymy co powie firma po rozpatrzeniu gwarancji), ale w razie