Wpis z mikrobloga

Już kiedyś o tym pisałam, ale ciągle powtarzają się o to pytania, więc przypominam ()

Farmaceuci mogą wystawiać recepty!

Otrzymaliście kiedyś receptę farmaceutyczną?

Recepty farmaceutyczne istnieją od dawna, ale 1 kwietnia ubiegłego roku farmaceuci zyskali nowe uprawnienia. Od tamtego dnia taka recepta może być wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku nagłego zagrożenia życia.

Recepta farmaceutyczna jest wystawiana zawsze w chwili obecności pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym i przy wydawaniu tego konkretnego leku. Nie można jej wystawić “na zapas” i użyć później. Wystawić ją może KAŻDY farmaceuta (bo jeśli pracuje w aptece to ma PWZF). Zawsze jest realizowana z odpłatnością 100%, nie można wydać leku na zniżkę.

Farmaceuta może wystawić receptę na wszystkie leki o kategorii dostępności Rp. z wyłączeniem leków psychotropowych (wykaz P) i odurzających (wykaz N). Do wykazu P nie należą np. leki przeciwdepresyjne, większość leków stosowanych w leczeniu padaczki czy schizofrenii. Nie można też wypisać recepty farmaceutycznej na lek recepturowy.

Recepty farmaceutyczne powinny być wystawiane w formie elektronicznej. ale w wyjątkowych sytuacjach mogą być w formie papierowej.

Pamiętajcie, że farmaceuta MOŻE, ale NIE MUSI wystawić Wam recepty farmaceutycznej. Do niego należy decyzja, czy zaistniała sytuacja wymaga wystawienia recepty i wydania leku.

Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim warto mieć “swoją” aptekę, w której kupuje się stale przyjmowane leki. Wtedy w sytuacji, gdy skończą nam się leki, a nie mamy możliwości wizyty u lekarza jest duża szansa, że po przedstawieniu sytuacji dostanie się lek. W systemie łatwo sprawdzić, czy faktycznie były wcześniej realizowane recepty i na jakie preparaty.
Jedni farmaceuci będą bardziej chętni, inni mniej, ale trzeba wiedzieć, że to oni odpowiadają za leki, które Wam wydadzą.
Jak widzę, że nie mam kogoś w bazie, to proszę o pokazanie starych recept np, z portalu pacjenta.

Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ciekawostki #apteka #pracbaza
dwa_fartuchy - Już kiedyś o tym pisałam, ale ciągle powtarzają się o to pytania, więc...

źródło: comment_1639310204rFeh0NNDBn70tx2zZvFThd.jpg

Pobierz
  • 70
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rafalek-Pedalek: zgadza się, osoba kontaktowa która została zaznaczona, dostanie telefonu żeby przestać takie praktyki, jeśli apteka nadal nie będzie chciała akceptować transakcji na niską kwotę, taka umowa zostanie wypowiedzenia oraz możliwe że trafi na tak zwaną czarną listę.

Ja jako pracodawca - chciałbym żeby moi pracownicy nie utrudniali nikomu zakupów. Nie wszyscy noszą ze sobą gotówkę, najczęściej tylko sam telefon. Jeśli dany sklep odmówi mi płatności kartą, nie będę chętny wrócić
  • Odpowiedz
@Account_executive: ja wolę jak takie grosze mi płacą kartą. Ale są ludzie, co za pojemnik na mocz płacą banknotem 100 zł lub 200 ¯\_(ツ)_/¯

Ostatnio jakaś babka się obraziła, bo nikt nie miał jej jak wydać z 200 zł. Przyszła chwilę po otwarciu, kiedy każdy ma w kasie 200 zł. I zazwyczaj drobnych jest mało. A czasem znowu jest tak że masz 1 banknot i 150 zł w drobnych.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Nie wiem, nigdy nie były mi potrzebne, wnioskuje że w takim razie nie są dostępne w polsce? Tak samo nie ma tabletek "dzień po" jeśli chodzi o antykoncepcje awaryjną?
  • Odpowiedz
@Lketoglutaran: nie wiem, czy taka marna. Zależy dla kogo ¯\_(ツ)_/¯
Nie ma za to dodatkowego wynagrodzenia, więc nie szastam receptami farmaceutycznymi na prawo i lewo. Tylko jak jest faktyczna potrzeba i ktoś mi udowodni, że stosuje dany lek. A jak jest leniem i nie chce mu się iść do lekarza, albo próbuje wyżebrać jakiś lek bo sobie przeczytał w internecie, że działa to nic nie dostanie. Obok mojej apteki jest nocna
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MalaHelenka: Nie możesz pogadać z lekarzem rodzinnym i pokazać wyniki hormonów tarczycy? Moja pani doktor tylko zerknela na nie, posłuchała o mojej wizycie u endokrynologa i powiedziała że nie ma problemu i jeszcze na ryczałt wypisuje. I wgl możesz prosić o receptę roczną i wtedy nie musisz często latać po leki.
  • Odpowiedz
@Alezja: lekarze czasem mówią, że nie mogą przepisać danego leku (co nie jest prawdą). Mojemu dziadkowi kiedyś lekarz rodzinny powiedział, że nie ma uprawnień do przepisania jakichś tabletek, które ciągle stosuje i tylko specjalista może XD (i wcale nie chodziło o to, żeby miał refundowane czy z jakimś innym uprawnieniem)
Każdy lekarz może wystawić receptę na każdy lek.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: Tak, wiem, ale czasem taka zwykła rozmowa z lekarzem rodzinnym razem z przedstawieniem wyników wystarcza. :) A mirabela też trochę czasu zaoszczędzi :)
  • Odpowiedz