Wpis z mikrobloga

Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )*: #xerxesmrowki

#dziennikoecophyllasmaragdina

10.12.2021

W trakcie oględzin probówki/ gniazda oceniłem ilość jaj/małych larw na kilkanaście. Trudno odróżnić małą larwy od jaja

Pierwszy rybik zostal wyrzucony, a drugi nadal znajduje się w probówce

Podałem kolonii małego (5mm) karaczany tureckiego

Karaczan po czasie został wniesiony do probówki.

Coraz częściej widuje robotnicę w nowej probówce i na arenie

Podczas obserwacji probówki dało się zauważyć robotnicę zajmującą się karaczanem. Przypominało to w pewien sposób zjadanie martwego owada

Wniosek 1. Robotnice porządki bardzo mocno trzymają się podłoża, robią to dużo bardziej efektywnie niż inne gatunki mrówki. Nie da się ich zdmuchnąć, nie da się ich przesunąć. Można je jedynie oderwać od podłoża, ale skutkuje to przytwierdzeniem do skóry ręki, z której nie da się ich strząsnąć. Jedynym wyjściem jest zmuszenie mrówki do zejścia

11.12.2021

Dokonałem dziś obserwacji części gniazdowej (probówki) w celu oceny stanu potomstwa, ilości pozostawionego pokarmu.

Rybik piekarniczy wydaje się być zjedzony prawie w całości, został jedynie mały fragment. Karaczan turecki pomimo wstępnego zainteresowania i zaciągnięcia przez robotnice do gniazda został wyrzucony w nienaruszonym stanie (nie posłużył za pokarm). 8 muszek podanych na arenie leży w tym samym miejscu.

Ilość potomstwa wydaje się być większa, nieznana była dokładna wcześniejsza liczba jaj, ale wydaje się że jest ich więcej. Samych jaj jest kilkanaście. Można odróżnić je od małych larw stosując szkło powiększające.

Nowa probówka nie jest jeszcze zasiedlona ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem robotnic. Dziś udało się zaobserwować 3 z 6 robotnic przebywające w nowym gnieździe

Wniosek 1. Już wcześniej było oczywistym, że kolonia przyjmuje tylko określony pokarm, zauważyć jednak należy, że muszki są przyjmowane tylko i wyłącznie w sytuacji braku innego pokarmu. Jeśli podany jest rybik piekarniczy kolonia nie będzie zwracać zadnej uwagi na muszki. Tym samym jestem przekonany, że do hodowli O. smaragdina konieczne są odpowiednie owady karmowe - Thermobia domestica. Tego typu karmę stosują również inni hodowcy.

Wniosek 2. Robotnice mają bardzo dobry wzrok i są nieustępliwe. Pomimo niewielkiego rozmiaru kolonii nigdy nie uciekają. Być może istotnych na tym polu informacji dostarczy obserwacja robotnic major.

#mrowki
#gruparatowaniapoziomu
#terrarystyka
#hodowlamrowek
Pobierz PWRXerXes - Zapraszam do mrówczych światów ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・ #xerxesmrowki

#dzie...
źródło: comment_163925085199h7xjMOfbp89vQUae3A6s.jpg