Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Opiszę sytuację jak najbardziej skrótowo.

Moi byli pracodawcy nie wypłacili mi pieniędzy i są mi winni za trzy miesiące pracy. Zgłosiłem ich do pipu. Wysłałem pisma etc. Do wszystkiego się przyznali i mam to na piśmie i złożyłem wniosek do sądu.
Pip stwierdził że nie jest w stanie mi pomóc, bo byli pracodawcy nikogo nie zatrudniają i nie mają dochodów, a ponieważ nie mają pracowników, oficjalnie nie mogą być pracodawcami i nic nie mogą zrobić by ich zmusić do zapłaty, a dodatkowo mandat jest śmiesznie niski z tego powodu.
Cyk, sprawa zakończona i ja muszę czekać na sąd.

Jednak zatrudnili kogoś miesiąc temu i teraz mam pytanie czy mogę znowu złożyć na nich skargę żeby pip się im przyjrzał jeszcze raz?

#prawo #praca #pracbaza #panstwowainspekcjapracy #pytanie
  • 13
@Garztam: no więc po kolei

urząd /urzędnicy muszą działać zgodnie z przepisami

ponieważ nie miałeś dowodów - a druga strona zaprzeczała to były słowa przeciw słowom bo nie miałeś dowodów

prawdopodobnie jedynie sąd

bo dla urzędu - firmy nie ma w CEIDG - czyli firma nie istnieje , dla skarbówki nie istnieje (jak masz coś to może donos do skarbówki)

kwestia jakie masz dowody na wykonywanie pracy - to zgromadź dla
K**wa, współczuje - to jest kraj "Prawa" i "Sprawiedliwości", co za karton


@typ_z_internetu_pro: w kwestiach pracowniczych gorzej było za PO to po pierwsze
po drugie np. kuce chcą by było jeszcze słabsze państwo i inspekcje jeszcze bardziej bezsilne (chyba, że lewicę popierasz to wtedy nie zarzucę ci hipokryzji w kwestiach pracowniczych)

organy państwa mamy osłabione, słabe prawo, ogólnie Polska to jeden z najliberalniejszych krajów EU jeżeli chodzi o urzędy, prawo pracy,
@typ_z_internetu_pro: co do 2 dekad wcześniej - sam przerabiałem rok pracy u prywaciarza co nie płacił, zalegał, 18 lat temu miałem rozprawy w sądzie pracy , było gorzej, było pełno bezpłatnych staży
aczkolwiek nadal mamy duże bezrobocie (oficjalne dane kłamią)

wg oficjalnych danych bezrobotna osoba to ta zarejestrowana w PUP
tylko połowa ludzi nie rejestuje się bo np by dostać zasiłek nie spełnia kryteriów (12 mcy na etacie przepracowane)
i wtedy
@typ_z_internetu_pro: starałem się wyjaśnić

potrzeba wczytać się w przepisy - z tymi zasiłkami nie jest tak jak na wykopie piszą kuce z konfy,
wg nich ludzie siedzą latami na zasiłkach i nie pracują
fakty są inne trzeba najpierw rok pracować by dostać przez kwartał (a nie latami) 1200 brutto lub 940 brutto

a na wszelkie postepowania potrzeba mieć dowody i nie zawierać umów na gębę

umowy muszą być pisemne, trzeba mieć
Jednak zatrudnili kogoś miesiąc temu i teraz mam pytanie czy mogę znowu złożyć na nich skargę żeby pip się im przyjrzał jeszcze raz?


@Garztam: ale po co? Czekaj na sąd, PIP i tak ich nie zmusi do zapłaty jak nie będą chcieli. Poskładają zastrzeżenia do protokołu kontroli, dostaną mandat, odwołają się do Sądu, a Sąd i tak nic na Twoją rzecz nie przyzna w takim postępowaniu.
@vilas: do wszystkiego się przyznali. Mam to na piśmie i podpisali oświadczenie, w którym się przyznają, za co i ile są mi winni. Mam kupę dowodów, że rozprawa jest tylko formalnością
Wszystko jest ogarnięte, ale czekam już kilka miesięcy na list z sądu. PIP wszystko zweryfikował, ale dostali 500 zł mandatu, bo nie są pracodawcami xD a sobie hulają, hajsem rzucają, a ja mam kredyt i kolejne święta bez pieniędzy od
@Garztam: ale po co? Czekaj na sąd, PIP i tak ich nie zmusi do zapłaty jak nie będą chcieli. Poskładają zastrzeżenia do protokołu kontroli, dostaną mandat, odwołają się do Sądu, a Sąd i tak nic na Twoją rzecz nie przyzna w takim postępowaniu.


@Adams_GA: Bo zrobili mi takie #!$%@?ństwo i tak mnie potraktowali mimo naszych dobrych relacji i tego, że poszedłem im na rękę, że nie ma absolutnie możliwości abym
via otwarty_wykop_mobilny_v2
  • 1
@Garztam: Przedsądowe wezwanie do zapłaty za potwierdzeniem odbioru z tygodniowym terminem na przelew należności z odsetkami, potem esąd w Lublinie. Jak nie odpiszą to wyrok nabiera mocy i idziesz do komornika. Jak się sprzeciwią od wyroku to spotykacie się w normalnym sądzie, gdzie i tak wygrywasz skoro masz dowody. Potem zlecasz sprawę komornikowi i czekasz na przelew.

Pamiętaj tylko, żeby domagać się kwot brutto, bo komornik nie ma prawa do zmiany