Wpis z mikrobloga

@Bubbo: Raczej nie ma czegoś takiego jak idealny balans siły, a przynajmniej będzie to w #!$%@? ciężkie do osiągnięcia i niekoniecznie potrzebne.

Jak masz plan, który skupia się na rozwoju każdej partii, równomiernie przodu i tylu uda, klatki i pleców itd. To tych dysbalansów na pewno unikniesz.

Aby tylko nie robić klaty i bica 3x w tygodniu, pleców raz na tydzień i nóg raz na 2 tygodnie, jak ja w
  • Odpowiedz
@Bubbo: A ratio of 0.5 or 50% of hamstring strength to quadriceps is sufficient for daily living activities, but for athletic activity, the ratio required is closer to 0.8 or 80% muscle activity.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC155432/

w sumie u mnie na izolacjach jednostronnych wychodzi coś koło 60-70% zależy która noga, jak nie pomijasz kompletnie przedniej albo tylnej taśmy to raczej nie dorobisz się dysproporcji która byłaby znacząca
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bubbo: Znaczna większość ludzi ma dysproporcje między siła tylnej taśmy a przedniej. Dlatego większość ludzi wiecznie coś boli w kręgosłupie, biodrach itp. To są skrajnie rzadkie przypadki, że ktoś ma czwórki słabsze od dwójek.
  • Odpowiedz
@DopeLifter: Wiesz co, ze złej strony podszedłem, bo chodziło mi właśnie o stosunek dwójek do czwórek, bo to raczej one u ludzi są słabsze (w tym i u mnie). Dlatego też interesuje mnie do jakiego poziomu powinienem dążyć i czy da się z nimi przedobrzyć. Bo z samymi czwórkami jak się ma za słabe dwójki to będą problemy z kolanami.
  • Odpowiedz
@DopeLifter: @Bubbo: Pytanie - jak często "zwykli" ludzie potrafią zweryfikować siłę kulszowo-goleniowych vs czworogłowych? Przysiadem? To jest ćwiczenie które angażuje jedno i drugie. Martwy ciąg? No też nie bardzo. Zakres ruchu? To nie oznacza siły
  • Odpowiedz
@Bubbo: To nie odwzorowuje dokładnie ich siły, bo czworogłowy to nie tylko wyprost kolana ale także zgięcie biodra, tak samo kulszowo-goleniowe to nie tylko zgięcie kolana ale też wyprost biodra
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bdm_bq: Na podstawie zdobytej wiedzy, tego co przeczytałem, obejrzałem, tego co widziałem na własne oczy oraz swoim własnym przykładzie :)

@Bubbo: Spokojnie katuj cała tylna taśmę równomiernie wieloma akcesoriami, wątpię żebyś zrobił kuku czwórkom takim działaniem. Ogólnie pamiętaj, ze zawsze stosunek ruchów pull/push powinien być mniej więcej 2:1.

@Poemat: @Bubbo: Wiesz, nawet nie konkretnym ćwiczeniem (chociaż np poprawne GHR, może byłoby dobrym testem), na
  • Odpowiedz
@DopeLifter: Ja nie mówię, że jesteś w błędzie - bo sam tak samo uważam, z resztą w rehabilitacji ortopedycznej/sportowej/ruchowej kładę największy nacisk właśnie na pośladki, prostowniki, kulszowo-goleniowe, trójgłowy łydki, piszczelowe czy strzałkowe. Jednak mimo to nie można jednoznacznie stwierdzić na podstawie ćwiczeń i ich intensywności jaki powinien być optymalny stosunek siły jednych agonistów do drugich antagonistów.

Dla mnie u każdego bardziej poważnego sportowca wyznacznikiem poprawnej czy tez optymalnej siły mięśniowej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Poemat: Bardzo dobrze napisane. Teraz zestawmy ilość osób, która poprawnie techniczne wykona żuraw, z ilością osób, która będzie grała duże ciężary w ćwiczeniach, które stricte angażują czwórkę. Wiesz, ja też nic nie pisałem o optymalnym stosunku siły agonistów do antagonistów. To jest ogólnie temat rzeka. Pisałem o tym, że zazwyczaj ludzie wzmacniają czwórkę jesze bardziej, kiedy ona jest już zbyt mocna w stosunku do dwójki. Co później prowadzi do wielu
  • Odpowiedz
Na podstawie zdobytej wiedzy, tego co przeczytałem, obejrzałem, tego co widziałem na własne oczy oraz swoim własnym przykładzie :)


@DopeLifter: nie, że się nie zgadzam z ogólną tendencją, ale określenie "skrajnie rzadkie" mi tu nie pasuje. Pracuję z ludźmi kilka lat, przerobiłem sporo przypadków i rozumowanie typu: boli kolano - tylna tasma, boli biodro - tylna taśma, bolą plecy? oczywiście - tylna taśma, jest już dla mnie niepełne. Np w części przypadków ptfms/bólu kolana (sporej, nieokreślonej, podobnie z resztą jak w przypadku m. pośladkowych czy grupy k-g) ból może wynikać z za słabej czwórki, podobnie jak "low back pain" może wynikać z problemów z mięśniami brzucha, skosami, przywodzicielami, zginaczami biodra i masą innych rzeczy. Sporo zależy od budowy, historii urazów, historii aktywności... Walenie na ślepo w tylną taśmę na szczęście w większości przypadków nie będzie szkodliwe, ale jest trochę uproszczeniem.

Stąd moje pytanie skąd taki skrajny wniosek. Myślałem że podrzucisz coś ciekawego (a tu Westside) ( ͡° ͜ʖ ͡°).
BTW Ja jestem przypadkiem okropnego katowania taśmy tylnej i problemów z kolanami, wynikających właśnie m.in. z tego. Poskładało mnie kiedy okazało się, że czwórka jest mi potrzebna w innej aktywności i funkcji niż przysiad i ciąg. Nie jestem przypadkiem skrajnie rzadkim, znam i prowadzę osoby które miały/mają podobny problem. Żadne skrajności nie są dobre, czwórka z resztą nie jest jedynie antagonistą/agonistą, ale i synergistą, a chyba nikt nie chce
  • Odpowiedz