Wpis z mikrobloga

Tak tylko przypominam, że w Polsce obowiązkowe jest 11 szczepień (niektóre kilkudawkowe) przeciw:
- gruźlicy,
- zakażeniom pneumokokowym,
- błonicy,
- krztuścowi,
- polio (poliomyelitis),
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- tężcowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
- zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Ile z wyżej wymienionych jest wymagane/weryfikowane aby wykonywać zawód lekarza w Polsce? Wszystkie? Połowa? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#koronawirus
  • 44
Tak tylko przypominam, że w Polsce obowiązkowe jest 11 szczepień


@DynPydro: Scislej to 14 a nie 11 :P
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/obowiazkowe-szczepienia-ochronne-17729959

1)błonica;
2)gruźlica;
3)inwazyjne zakażenie Haemophilus influenzae typu b;
4)inwazyjne zakażenia Streptococcus pneumoniae;
5)krztusiec;
6)nagminne zakażenie przyusznic (świnka);
7)odra;
8)ospa wietrzna;
9)ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis);
10)różyczka;
11)tężec;
12)wirusowe zapalenie wątroby typu B;
13)wścieklizna;
14)zakażenia wywołane przez rotawirusy.
@DynPydro: A ile razy trzeba się szczepić na powyższe? Nie jestem antyszepionkowcem ALE jak mam się szczepić co pół roku na to samo to coś jest nie halo. Jakoś nikt nie wpada na pomysł paszportu na AIDS skoro nim też możesz się zarazić i umrzeć z jego powodu. Więcej osób umarło od AIDS niż na Covid i nikt tych ludzi nie segreguje.

@DynPydro: Do tego warto jeszcze zapytać ile z tych szczepień trzeba powtarzać co pół roku. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja z uwagi na pracę mam nawet więcej niż jest na tej liscie, niektóre z nich są faktycznie 2 lub 3 dawkowe. Za to ich trwałość to zazwyczaj kilka lat, i o ile mnie pamięć nie myli, kiedy był czas na odnowienie szczepienia przeciwko tężcowi to najpierw badali
Dobra to które z tych 14 szczepień daje możliwość wejścia do kina? Czy osoba która nie ma tych szczepień również nie może usiąść przy stoliku dla zaszczepionych? Dodatkowo po których szczepieniach wydawany jest paszport abyś mógł sobie pojechać za granice bez żadnych problemów?


@Yurakamisa: nikt nie wymaga okazania szczepień właśnie dlatego, że domyślnie wszystkich traktuje się jako zaszczepionych, ponieważ jest taki obowiązek. Dzięki temu, że jest bardzo wysoki poziom wyszczepienia na