Wpis z mikrobloga

To co najbardziej może przeszkadzać nam w realizowaniu siebie, swoich potrzeb na codzień, to przywoływanie w myśli uznawanych norm zachowania- „muszę”, „powinienem”, „nie wolno mi”, z którymi wykonywanie różnych zadań daje lekkość wtaczania głazu na górę.
W ten sposób (przypominając sobie różne "powinnościowe" zasady) możemy wahać się przed podjęciem decyzji, np. odmówieniem komuś czegoś. Możemy wtedy trwać w rozerwaniu między przymusem i niechęcią zrobienia, bądź powiedzenia czegoś.
Kiedy swoje „powinienem”, „muszę”, „nie wolno mi” zamieniamy na „chcę- nie chcę”, nasza motywacja się zmienia, bo z przymusu zewnętrznego staje się zadbaniem o siebie. W konsekwencji to zamienione „muszę” na „chcę” często pomaga nam dostrzec, że coś tak naprawdę nie jest naszym pragnieniem i mimo, że być może wartościowe, to nie jest warte kosztu jaki trzeba by ponieść.
Ćwiczmy codziennie zamienianie „muszę”, „powinienem”, "nie wolno mi” na „chcę- nie chcę”, bo to ścieżka do wewnętrznej zgody i wolności.
#psychologia #asertywnosc #nauka
Pobierz BozenaMal - To co najbardziej może przeszkadzać nam w realizowaniu siebie, swoich pot...
źródło: comment_1638911062LllTnkMJYVgLKiSVtCHWOG.jpg
  • 1