Wpis z mikrobloga

#leasing #ksiegowosc
Hej mirki, Szybkie pytanie. Czy jeżeli chciałbym wziąć w leasing samochód osobowy, którego dostawa będzie dopiero w styczniu, a umowę leasingową podpisać teraz oraz zapłacić wpłatę wstępną to czy mogę zaksięgować ten koszt jednorazowo w grudniu czy muszę czekać do odbioru samochodu?
  • 10
@mwioaaa: Zapytaj dealera i księgowej/księgowego. Nie wiem czy to działa w każdym przypadku, ale u mnie dealer (Toyota) zgodził się na wystawienie faktury za opłatę wstępną jeszcze zanim auto zaczęło się produkować i rozliczyłem tę fakturę od razu. Natomiast leasing mógł się rozpocząć dopiero w momencie odbioru.
@wonsz4954: Oplata wstępna dotyczy leasingu, a na jakiej podstawie diler miałby ja wystawić? Może chodzi o zaliczkę która kosztem nie jest. Jeśli leasing się na to zgodzi to będzie to kosztem.
@wonsz4954: Mam taką samą sytuację. Leasing zgodził się na opłatę wstępną przed produkcją, natomiast księgowa mówi, że bez numeru rejestracyjnego nie może dodać faktury do aplikacji oraz rozliczyć jej, bo nie będzie się zgadzało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@mwioaaa: jak powyżej. FV na opłatę wstępną jest 0 lub 1 rata leasingu operacyjnego, który jest USŁUGĄ w świetle prawa podatkowego. Po co jej numer rejestracyjny do rozliczenia tej FV? Jako podstawę przyjmuje umowę leasingu. Zmień księgową, jak powyżej ( )
Dzięki za pomoc wszystkim! Utwierdziliście mnie w przekonaniu, że muszę zmienić księgową. Ta sytuacja i moje dyskusje z księgową ciągną się już 2. tydzień i księgowa nie chce zmienić ciągle swojego zdania, które brzmi:

@mwioaaa: jedynym problemem który mogłaby mieć to brak dokonania dostawy towaru. Też się z tym biliśmy w czasach, gdy np. media się przerzucało itp. Ale w końcu padło na "#!$%@?ć system" i zbierając interpretacje spokojnie można pierwszą ratę wrzucać w dacie wystawienia