Wpis z mikrobloga

rozmawialem jakos w 2019 roku z kims na temat ogrzewania domu i dowiedzialem sie wtedy, ze ogrzewanie gazem cenowo ponoc wychodzilo podobnie co weglem. gdy uslyszalem o zakazie starych pieców w malopolsce, to cos tak czulem ze ceny gazu wyjebią do góry( ͡º ͜ʖ͡º) to bylo zbyt przewidywalne. co, jak po co i dlaczego tak jest, to chyba kazdy sobie dojdzie.
z fotowoltaika nawet zbytnio nie czekali az sie upowszechni xd
#ekologia #fotowoltaika
  • 10
@memifazi: tak, gaz w ostatnich latach wychodził podobnie co węgiel czy pompa ciepła, a nawet taniej bez opłat stałych. Ale wzrost prawie 2x w tym roku to niej jest tylko wina tego że wszyscy dużo montowano pieców gazowych tylko światowa cena. A z fotowoltaiki to nie wiem czy 800tys prosumentów (tyle będzie do końca marca) to nie jest upowszechnienie? Właśnie dlatego że wywaliło w kosmos muszą odłączyć nowych od tego systemu.
Pobierz zibizz1 - @memifazi: tak, gaz w ostatnich latach wychodził podobnie co węgiel czy pom...
źródło: comment_16388547035IBjqWGWIKhS8oLpla86BE.jpg
@ykk1: proste - wzrasta zapotrzebowanie na gaz to cena rośnie. Alej jak pisze @zibizz1 oczywiście cena nie tylko z tego wynika. Ale wpływ jakiś na to ma.

Uważam tylko, że wywalenie ludzi od starego systemu rozliczania fotowoltaiki to przekręcik rzadu, a straszenie że sieć energetyczna nie wytrzyma to debilizm. Ale każdy argument rządu jest dobry, aby ten przekręcik uzasadnić.
@mirekwirek: przekręcik? Masz sieci z lat 70, czy 80, które przy poborze wymagały ogarnięcia, bo system przesyłowy leży i kwiczy. Pomyśl sobie o tym, że dodatkowo "wrzucasz" do sieci prąd z pv i masz kwiatki jak u niektórych co w lecie na gniazdku widzą 280V.
@patrykolos: I właśnie potwierdziłeś ten przekręcik. Budowana elektrownia w Ostrołęce, potem rozebrana. Kaska zniknęła, a siec jak piszesz z lat 70/80.

Poza tym też w czym problem? Jak sieć miała problemy to rosło napięcie, a jak napięcie przekraczało polskie normy to falowniki się wyłączały. Więc w gniazdkach nie było 280V. Więc to jest ściema, która maskuje właśnie ten przekręt.

Pamiętajmy też, że właśnie w lecie jak fotowoltaika działa pełną parą rośnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mirekwirek: sieć energetyczna w Polsce jest w stanie przyjąć drugie tyle mocy w fotowoltaice co obecnie. Problem tylko taki że do tej pory to było korzystne dla spółek energetycznych, a od tej pory staje się to niekorzystne stąd ta ustawa. Cena w szczycie dziennym jest mniejsze niż w wieczornym.
Problem jest też to że prosumenci nie mają za bardzo potrzeby wspierania sieci. Proste rozliczenie 80% o każdej porze to za dużo
@zibizz1: Ale ja wiem, że Polska sieć jest wstanie przyjąć więcej. Powiedz to @patrykolos a nie mi ;)

Problem tylko taki że do tej pory to było korzystne dla spółek energetycznych


@zibizz1: Dokładnie tak (ale zapewne nie tylko), więc nie ma to nic wspólnego co władza w oficjalnych kanałach mówi. Dlatego podtrzymuję to co napisałem wcześniej - to "przekręcik" rządu.