Wpis z mikrobloga

Hej Mirasy,
Szukam Access Pointów z dobrym zasięgiem Wifi. Moja sieć wygląda tak:
1. Strych, Huawei B525, który łączy się z LTE i rozgłasza sieć wifi, ogarnia piętro i jakoś tam podwórko.
2. Parter. Stary router z Netii, który działa w trybie AP i jest połączony kablem ethernetowym z Huaweiem ze strychu.

Zasięg wifi w domu jest całkiem znośny, routery działają w tej samej sieci na różnych kanałach. Roaming działa wystarczająco szybko i sprawnie, więc nie myślałem o jakichś specjalnych rozwiązaniach mesh, ponieważ widzę, że to głównie puszeczki bez anten i boję się słabego zasięgu jeśli nie zamontuję takich 4 :)

Plan jest taki:
1. Strych: w B525 wyłączyć Wifi aby służył tylko jako modem, obok postawić nowy AP z dobrym zasięgiem, który bedzie ogarniał podwórko i pierwsze piętro (zależy mi aby do AP na strychu dały radę połączyć się urządzenia poza domem, czyli kamery przy bramie - nawet na Huawei się łączą, tylko bywa niestabilnie).
2. Taki sam AP na parterze.

Z tanich i chyba sensownych na oku mam w zasadzie tylko Tp-Linki:
https://allegro.pl/oferta/punkt-dostepowy-tp-link-tl-wa801n-300mb-s-poe-10775293126
https://allegro.pl/oferta/tp-link-punkt-dostepowy-wa901n-n450-10956654503

Czy jest sens dopłacać do wersji 3 anteny 450mb/s? Z tego co czytałem nie ma wielkich profitów prędkościowych, ponieważ to wartości uzyskane w laboratorium. a w praktyce na 2 antenowym wyciągnę 100mb, a na trójce 120mb. CHYBA, że wersja z 3 antenami da mi lepszy zasięg? Wtedy jestem skłonny dopłacić, albo kupić taki chociaż jeden i dać go na strych.

Jakie urządzenia byście rozważyli poza tymi TP-Linkami?

#wifi #siecikomputerowe
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dummyaccount: Moc EIRP urządzeń sprzedawanych na EU jest regulowana prawnie i każdy sprzęt będzie miał podobny zbliżony zasięg. Sam zasięg nie zależy tylko od mocy AP a mocno też od czułości radia klienta które się z nim łączy. Chcesz zrobić to dobrze to wieszaj unifi, wewnątrz uap-ac, na zewnątrz uap-ac-m, wydasz raz i masz z bani na kilka lat. Na tych unifi wyciągniesz około 550Mbit w AC i kanale szerokim
  • Odpowiedz
@dktr: Czyli taki unifi uap-ac w postaci mydelniczki będzie miał podobny zasięg do urządzenia posiadającego zewnętrzne anteny?
Rozumiem, że moc jest regulowana, ale jednak gdy urządzenie ma odkręcane anteny to mogę zawsze pomóc zasięgowi przez podłączenie jakiejś ciut mocniejszej?
  • Odpowiedz
ale jednak gdy urządzenie ma odkręcane anteny to mogę zawsze pomóc zasięgowi przez podłączenie jakiejś ciut mocniejszej?


@dummyaccount: i tak, i nie, w praktyce czesto wychodzi ze jest gorzej bo antena musi byc bardzo dobrze dobrana (i oryginalna taka jest) i dochodzi tlumienie sygnalu na kablu. Dobra antena do wifi kosztuje wiecej niz typowy domowy router.
  • Odpowiedz
@dummyaccount: jedyny sensowny sposob na rozlegly zasieg sieci standardu wifi przy obecnych normach i czestotliwosciach to zwiekszenie ilosci access pointow, jak podworko ma miec dobry zasieg to trzeba zrobic nowy punkt dostepowy na dworzu w taki sam sposob jak polaczyles obecne dwa routery.
  • Odpowiedz
@dummyaccount: Moc EIRP to moc wypromieniowana razem z antenami z zestawu (moc radia + zysk anten). Tak możesz zastosować antenę o większym zysku ale ten zysk wynika z właściwości kierunkowych, im większy zysk tym węższe kąty promieniowania i tym samym większa gęstość mocy w tym kierunku. Te wielkie anteny z allegro po 15dbi to ściema i tego nie kupuj. dodatkowo teraz routery mają osobne radia 5GHz i 2.4GHz i do
dktr - @dummyaccount: Moc EIRP to moc wypromieniowana razem z antenami z zestawu (moc...

źródło: comment_1638811616L3OSKB5Ok4dps2eX651Fxh.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dktr: Faktycznie wygląda mega ciekawie, muszę poczytać opinie użytkowników jak się przebija przez ściany z bloczków, czy mi wystarczy jeden na parter. Inaczej zrobi się za drogo na obecną chwilę.

Za to wersja uap-ac-m ma już klasyczne dwie odkręcane antenki :)
  • Odpowiedz
@dummyaccount: Najpierw musisz określić ile chcesz przesłać megabitów przez radio, 550Mbit to poleci pod warunkiem że sygnał będzie na poziomie -50dBm w paśmie 5GHz czyli max jedna cienka ścianka po drodze. Ale jak masz tam LTE to zakładam że radio 2.4GHz spokojnie obrobi co ma obrobić w 40MHz kanale w zwykłym N. Tak czy siak wieszał bym unifi - sieć gotowa pod światłowód a jak 550M mało to są już
  • Odpowiedz
@dktr: Tak szczerze mówiąc to prędkość wcale nie jest problemem, prawie że dałoby się nasze potrzeby obrobić przez 802.11g hehe. Jak pisałem jedyne na czym mi zależy to zasięg i stabilne połączenie bez zrywania.
Światłowód u nas będzie może za 20 lat :)
  • Odpowiedz
@dktr: A i wiele więcej niż te 22.5Mbit nasze LTE nie ogarnia ;) napisałem wcześniej "prawie" bo to była lekka ironia - nie chcę się cofać do średniowiecza, ale naprawdę nie potrzebujemy dużo poza stabilnością połączeń.
Często też zmieniamy operatorów LTE i najwięcej u nas wyciąga Play, bo do 60Mbit (agregując dwa pasma), ale aktualnie jesteśmy na promocji w Orange i mamy tylko te 20-30 Mbit...

Okej, kończę offtop i
  • Odpowiedz
@dummyaccount: Działać działa, osiągi podobne do unifi. Co mnie w-----a w deco:
1. konfiguracja tylko przez apkę.
2. trzeba zakładać jakieś z-----e konta.
3. w trybie router brak możliwości przekierowania portu dla urządzenia które ma skonfigurowany statyczny adres.

to chyba tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz