Wpis z mikrobloga

#ksiazki #filozofia
Rok temu poprosiłem was o pomoc w wyjściu z czytelniczej bańki KLIK
Skorzystałem z pomocy i w 2021 roku przeczytałem 14 książek z czego 9 stanowiły propozycje ze wspomnianego wyżej wpisu.
Bardzo podobały mi się "Czarnobylska modlitwa", "Z zimną krwią", "27 śmierci Tobyego Obyeda" oraz "Głową o mur Kremla". Było to dla mnie całkiem nowe doświadczenie literackie i odskocznia od bańki fantasy/horror w którą wcześniej wpadłem.
Z racji tego, że w zeszłym roku polecenia mirków były w zasadzie samymi strzałami w dziesiątkę, to dziś też mam prośbę o polecenie wartych uwagi pozycji, lecz tym razem chciałbym zapoznać się z działem filozofia.
Świetnie by było, gdyby na pierwszy strzał poszły raczej łatwiejsze książki - coś co nie zniechęci po kilku stronach laika, nie mającego wcześniej styczności z filozofią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
potatowitheyes - #ksiazki #filozofia
Rok temu poprosiłem was o pomoc w wyjściu z czy...

źródło: comment_1638805439t3C7SFlsL319Hsz1tyV1Er.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@potatowitheyes: zależy czy chcesz czytać jakieś opracowania, czy "prawdziwe" filozoficzne teksty. Jeśli to pierwsze, to nie istnieje idealne opracowanie dla początkującego, bo każde trochę w błąd wprowadza (trochę to brzmi jakbym był z forum elektrody ale taka prawda). Może jedynie "historia filozofii starożytnej" Realego nie wprowadzi cię w błąd, ale to nie jest takie znowu dla początkujących.
Generalnie pisałem na tagu już wiele razy na podobne tematy, właściwie tylko w takich tematach udzielam się na wykopie raz na ruski rok, ale warto teraz odpisać coś nowego.
Wydaje mi się, że istnieją dwa podejścia: albo chcesz poznać filozofię w ogóle, albo masz jakieś zainteresowanie konkretną dziedziną filozofii czy konkretną dziedziną życia, i chciałbyś poczytać coś z filozofii tej konkretnej dziedziny.

W pierwszym przypadku możesz po prostu wyruszyć w długą dziwaczną podróż po oryginalnych tekstach filozoficznych. Kiedyś tutaj zrobiłem taką arbitralną listę do XIX wieku. Oto ona:
-
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lukkru: dzięki Mirku za tą odpowiedź () w zasadzie zamknąłeś temat i dałeś mi tyle pozycji do wyboru, że na pewno coś z tego wybiorę i zakupię ( ͡° ͜ʖ ͡°) dzięki wielkie!
  • Odpowiedz
@Entelechia: nie znam szczerze mówiąc list, które by robiły tego typu przeskok. Jeśli chodzi o zajęcia kursowe z historii filozofii na uniwersytetach to, o ile mi wiadomo, praktycznie wszędzie, na wybitnie "świeckim" UW także, jest bardzo duży nacisk na filozofię hellenistyczną i późnej starożytności, a jeden semestr poświęca się w całości fil. średniowiecznej (btw sylabusy usosowe uczelni są dostępne dla każdego w necie, można też stamtąd brać propozycje lektur).

jedyny
  • Odpowiedz