Wpis z mikrobloga

Obiecałem kontynuację porównania Xeoleo 45 i 1Zpresso Q2, więc oto jest, chociaż podkreślam, że po prostu piję dużo kawy, natomiast nie jestem baristą ani jakimś kawowym ultra-geekiem, więc kwestie mikronów traktuję raczej po macoszemu i w żadne sita bawił się nie będę.

Część główna, czyli przemiał
Warto może nadmienić, że siedzę wyłącznie w alternatywach, więc z mieleniem poniżej AP nie schodzę i nie testowałem. Jak mieli Xeoleo 45? Zaskakująco dobrze. Z powodzeniem używam tego młynka od ponad roku i w tym pułapie cenowym na jakość ani tym bardziej czas mielenia nie mogłem specjalnie narzekać. Mieli się natychmiastowo i na potrzeby v60 całkiem równo. Nigdy nie doświadczyłem problemu z pyleniem, jeśli już, to z mnogością frakcji, ale i tak efekty tutaj są lepsze, niż przy dużo droższych młynkach.

Co do 1zpresso natomiast, po pierwszym zmieleniu moją reakcją było wow. Zacząłem od rekomendowanego pod przelew ustawienia 60 i dawno nie widziałem tak regularnego mielenia. W odróżnieniu od nieregularnych drobinek w Xeo, tutaj z młynka wypadł wręcz granulat. Dodatkowo mamy 3 razy więcej stopni regulacji, na minus natomiast czas, bo młynek ten jest dużo wolniejszy od Xeoleo (ale i tak szybszy od komesia na przykład, xd), ale coś za coś.

Testowane było głównie na jasnej Nikaragui i Kenii i wnioski po kilkunastu kawach są takie, że zasadnicza, widoczna na pierwszy rzut oka różnica jest taka, że Xeoleo produkuje mnóstwo "obierków" po łupinkach, przez co przemiał wydaje się bardziej nieregularny. W 1zpresso są tego śladowe ilości, prawdopodobnie dlatego, że mamy w nim do czynienia z mocną elektrostatyką i sporo kawy zostaje na śrubie regulacyjnej albo pojemniku. Głowy bym nie dał, czy to na pewno najmniejsza frakcja, jak niektórzy twierdzą, ale czego by nie mówić przemiał jest bardziej regularny i czystszy.

Na zdjęciu omniroast z Manufaktury, po lewej Xeoleo 20 klik, po prawej 1z na 65 kliku. Obydwa młynki lepiej radzą sobie w trochę drobniejszych zakresach, ale chciałem zobaczyć, jak będzie z pyleniem i ewentualnym gruzem.

Przy okazji zauważyłem jeszcze jedną, praktyczną zaletę 1z - oś chowa się w całości w obudowie, przez co spokojnie można odstawić młynek do góry nogami przygotowując przelew i chcąc go później wydmuchać, w Xeoleo oś wystaje, więc taka opcja odpada.

Podsumowując, bo wszystko wzięło się stąd, że miałem poważne wątpliwości, czy warto płacić za 1z, mając Xeo.
Gdybym nie miał żadnego młynka tej klasy, pewnie dopłaciłbym do 1Zpresso i był zadowolony. Czy jednak upgrade z jednego na drugi jest wart 150-200 zł różnicy w cenie? To już zależy wyłącznie od tego, jak bardzo zdeterminowani do gonienia króliczka jesteśmy.
Ja nie narzekam, bo wiem, że niekoniecznie chcę więcej w to inwestować, ale pewnie zdroworozsądkowo w swojej sytuacji mógłbym polecić wzięcie ceny 1Z i dozbieranie do Commandante czy JX-Pro, bo wtedy już nie ma za bardzo do czego apgrejdować w kwestii ręcznych młynków.

#kawa #mlynek #xeoleo #1zpresso
Warzywo - Obiecałem kontynuację porównania Xeoleo 45 i 1Zpresso Q2, więc oto jest, ch...

źródło: comment_1638799949Je3atavytwo89oC4MsQJSE.jpg

Pobierz
  • 9
chociaż podkreślam, że po prostu piję dużo kawy, natomiast nie jestem baristą ani jakimś kawowym ultra-geekiem


@Warzywo: ja używam boscha za 50zł od 8 lat i piję jacobsa :D to gdzie mnie to plasuje w hierarchi? :D
@Warzywo: jesteś w stanie na Q2 zmielić pod espresso? nie docelowo, wiem że do tego jest JX-PRO np, ale awaryjnie, jakby się elektryk zepsuł albo co - po prostu czy da radę? na reddicie ludzie piszą że da, ciekaw jestem.
@kabzior: Nie wiem, czy powiem coś mądrego, bo na espresso się nie znam. Producent nie podaje tego zakresu na schematach nawet, ale na Reddicie jakiś ziomek uzyskiwał okolice 30s przy 30-33 klikach, więc na 30 przemiał wygląda, jak na zdjęciu.
Widać więcej pyłu, niż przy zakresach dla alternatyw, ale moim laickim okiem jest wcale nieźle. Porlexem czegoś takiego nie ukręcisz, xD
Warzywo - @kabzior: Nie wiem, czy powiem coś mądrego, bo na espresso się nie znam. Pr...

źródło: comment_1639319564kKfrKPdhdwIqpbC8OHOFSX.jpg

Pobierz
@Warzywo: dzięki, chyba wezmę na próbę. 99% to będzie AP i v60, ale chciałbym mieć w zanadrzu możliwość zmielenia pod espresso. normalnie wziąłbym jx-pro, ale rozmiar robi różnicę tu.
znalazłem komentarz kolesia który ma q2 od dłuższego czasu i pisze on, że jak kupował to 1zpresso na swojej stronie opisywało jak mielić na q2 pod espresso, ale potem jak zaczęli wypuszczać inne modele to usunęli to i piszą o nim jako
@Warzywo: informacyjnie - nie wiem czemu wycofali z grinding chart dla Q2 espresso (pewnie żeby nie kanibalizować większych młynków), ale działa jak ta lala, na 33 klikach z 17,5g wyszło 35g uzysku w 35s od włączenia pompy (28 od pierwszej kropli). Naprawdę jestem pod wrażeniem. Chociaż sputnikiem trzeba się namachać bo zbrylanie statyczne duże (mimo triku Hofmana z wodą).
@Warzywo: mireczku, a powiedz mi, ile klików robiłeś (mniej więcej zakres) na Xeoleo do AP i do V60? leżały sobie odłogiem pół roku i za cholerę nie pamiętam w jakich przedziałach sobie ustawiałem :D