Wpis z mikrobloga

Naszła mnie taka myśl, bo planuję sobie wydatki z najbliższej wypłaty.

Jak ludzie, którzy przeciętnie zarabiają dają radę utrzymać rodzinę? Ktoś zarabia 3-4k na rękę i ma dwójkę dzieci. To liczmy dochody 7,5k obu rodziców i dwa razy 500+
8,5k na czteroosobową rodzinę. Przecież to jest #!$%@? w dzisiejszych czasach. Jakaś rata, czynsz, opłaty żarcie, fajnie by było mieć samochód mając dzieci. Serio nie wyobrażam sobie przeciętnie zarabiać i mieć dzieci.

#pieniadze #pracbaza #dzieci
  • 170
@fajnybananek:

9k na ten moment razem z 500+, bombelek 5 miesięcy czyli rodzina 2+1. Rachunki miesięczne 400zl, ogrzewanie 1.2k(paleta pelletu).

Jedzenie, jako że bombelek je jeszcze z piersi: 2x 400zl w miesiącu, powiedzmy razem 1k.

Paliwo 800zl(mam daleko do pracy)

Rzeczy okolobombelkowe typu pieluchy:300zl miesięcznie+szczepionki (6w1 nie jest refundowana).


@SzukamNlcku:

ja nie wiem jak wy ludzie liczycie to koszty życia. Ok ja zarabiam 4k, żona zarabia 2.5k, mamy jedno dziecko
@Eliasz5000: to fajnie, cieszę się że #!$%@? ponad 1500 kalorii na kolację. Na pewno twój organizm to docenia.


@Alakecz: wykopowe porady dietetyczne zawsze mnie rozwalają xD. Pamiętajcie, tyje się tylko od nadmiaru węglowowanów i cukrów w diecie, tłuszcze nie tuczą, kalorii nie ma sensu liczyć, nie je się nigdy po 18 (nawet jak się wstało o 17.00) ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie dziwie się, że tyle
Ale przede wszystkim można zredukować koszty, nie każdy musi żyć w domku jednorodzinnym i nie każdy musi mieć dwa auta, nie każdy musi palić tyle samo opału albo spalić paliwa za ileś jest/tysięcy km miesięcznie.

Ostatecznie można zrezygnować z wielu rzeczy i obciąć koszty maksymalnie a wcale nie chodzić głodnym czy śmierdzącym, trzeba tylko przemyśleć sobie czy taki styl życia by komuś podpasował.


@SargonofAkkad: ale to są właśnie ograniczenia, to jest
@Pozytywny_gosc: Mam na myśli mądre oszczędzanie a nie pomysły ludzi wychowanych w prlu. Hobby jest jak najbardziej czymś na co warto wydawać pieniądze, oczywiście jeżeli cię na to stać. Bo jeżeli cię nie stać to w pierwszej kolejności powinieneś wydawać na rozwój by mieć lepszą prace.

Zresztą zarządzanie finansami to rozbudowany temat, o samym oszczędzaniu można mówić godzinami.
@imajoke: Ostatnio u mnie w pracy klient mówi, ze żona nie pracuje, on sam zarabia 2,5k i najem mieszkania trzeba opłacić i ledwo co zostaje a gdzie tu jeszcze życie czy jedzenie, a maja jeszcze dziecko. Jak można tak żyć to ja nie wiem