Wpis z mikrobloga

Zawsze jak mnie obecna praca wkurza to przypominam sobie rekrutacje na których byłem i stwierdzam że w sumie to nie jest tak źle xD
@LubiePieski: To jest nieudolna kalka z kultury USA. Teraz się to może trochę zniemia, ale kilka-kilkanaście lat temu w Stanach wybierając pracę wybierałeś sobie praktycznie drugą rodzinę, a zmiana pracy to prawie jak rozwód. Cała kultura korporacyjna w Polsce opiera się na tym, co przyniosły nam amerykańskie korporacje 20 lat temu.
to jest pytanie, które po polsku brzmi: "jaki risercz zrobiłeś o naszej firmie, co o nas wiesz?"


@mkarweta: Na #!$%@? to pytanie skoro jeszcze nigdy nie zrobiłem riserczu o firmie a częściej dostaję oferty niż nie dostaję? ( ͡º ͜ʖ͡º) Chyba po to idę na rozmowę, żebym ja opowiedział coś o sobie a firma coś o sobie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@GienekZFabrykiOkienek: wiesz, to zależy od branży i stanowiska. Ja takich pytań nie zadaję na rozmowach. Inna sprawa, że często takie pytanie to swojego rodzaju "ice breaker", który ma pomóc rozluźnić się kandydatowi, szczególnie jeśli rozmowa jest w języku obcym.

Prawda jest taka, że jeśli jesteś wybitnym specjalistą w jakiejś dziedzinie to raczej rekruter będzie skakał koło Ciebie, żebyś tylko chciał pracować w jakiejś firmie, a nie odwrotnie. Ale takich ludzi jest
Ale takich ludzi jest tak niewiele, że łohohoho.


@mkarweta: Przy dzisiejszej sytuacji na rynku? xD Jak zatrudniasz do helpdesku to możesz sobie grymasić. U mnie co jakiś czas potrzebujemy zrekrutować ogarniętego admina mida z biegłym angielskim - jak uda się trafić jednego sensownego kandydata to jest sukces. Wybitnego specjalistę to pewnie byśmy po stopach całowali xD
@userrrr: próbuję ci na serio pokazać po co oni zadają te pytanie. Część z nich nie wie po co, ale generalnie zadajesz oryginalne pytania, żeby właśnie się dowiedzieć czemu, a jeśli ktoś odpowiada tak jak napisałeś - "bo spełniam ich wymagania i potrzebuje zarabiac" - to może się liczyć, że wpadnie w lawinę kolejnych pytań. Warto znać odpowieć na to pytanie, żeby za chwilę nie dać się zagiąć takim ciągiem. Inaczej
@LubiePieski: Tell me about yourself
What’s your greatest weakness?
What are your strengths?
Why do you want to work here?
Why did you leave your last job?
Describe your job responsibilities
What’s your management style?
Where do you see yourself in 5 years?
What motivates you?
What are your salary requirements?
What are you passionate about?
How to make an elevator pitch
@LubiePieski: Naprawdę nie rozumiem w czym problem. Zawsze na takie pytanie odpowiadasz: "bo mam doświadczenie i umiejętności wymagane na tym stanowisku".

Potem możesz się spodziewać pytań bardziej szczegółowych o poszczególne wymagania, dlatego warto zrobić research i mieć parę przykładów przygotowanych.

Zwykły początek rozmowy dorosłych ludzi.

Rozumiem, że zdarzają się niekompetentne rekruterki, ale nie ma co demonizować całego HR. Rekruterka ma za zadanie sprawdzić podstawowe informacje i ewentualnie puścić kandydata dalej do